
Kasa fiskalna, a właściwe kasa rejestrująca pozwala na ewidencjonowanie transakcji sprzedaży produktów i usług dokonywanych na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Z takich kas korzysta wielu przedsiębiorców w Polsce. Wkrótce ich urządzenia będą musiały zostać wymienione na nowoczesne kasy online.
Ostatecznie do 1 stycznia 2023 roku wszyscy przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży produktów i usług na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej będą musieli wymienić swoje dotychczasowe kasy rejestrujące na nowe kasy online. Pierwsi takiej wymiany dokonają właściciele m.in. warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych.
Czym są kasy online?
W związku z podpisaniem przez prezydenta RP Andrzeja Dudę nowej ustawy o kasach fiskalnych online takie urządzenia zaczną obowiązywać w Polsce z początkiem 2020 roku niektóre grupy przedsiębiorców. Tym samym stopniowo zacznie się proces wycofywania kas fiskalnych tradycyjnych.
Ministerstwo Finansów ostatecznie zdecydowało, że obowiązek stosowania kas fiskalnych online będzie rozłożony w czasie. Kasy fiskalne online to urządzenia, które zapewniać będą możliwość przesyłania informacji do Centralnego Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci teleinformatycznej. Urządzenia tego rodzaju będą pozwalały na przesyłanie informacji między kasą a rejestrem. System będzie odbierał i gromadził informacje z kas fiskalnych online w celach analitycznych i kontrolnych.
Kto musi korzystać z kas fiskalnych online?
Zgodnie z uchwaloną ustawą obowiązek stosowania kas fiskalnych online jest rozłożony w czasie i pierwsi przedsiębiorcy będą musieli wymienić swoje stare urządzenia na nowe od 1 stycznia 2020 roku. Najlepiej zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ kasa fiskalna online musi być zainstalowana i podlega fiskalizacji przez wskazane do tego osoby.
Terminy wprowadzania kas fiskalnych online w Polsce są następujące:
- 1 stycznia 2020 roku - dla przedsiębiorców świadczących usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, tj. warsztaty mechaniczne i wulkanizacyjne, a także firmy sprzedające benzynę silnikową, olej napędowy, czy gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych;
- 1 lipca 2020 roku - dla hoteli, pensjonatów i firm gastronomicznych, czyli dla firm świadczących stale lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem, stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, jak również firmy zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
- 1 stycznia 2021 roku - firmy świadczące usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi prawnicze czy związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu;
- 1 stycznia 2023 roku - wszyscy przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży produktów i usług na rzecz osób prywatnych.
Okres przejściowy, który założyło MF, skończy się z dniem 31 grudnia 2022 roku. Dlatego ostatecznie do 2023 roku wszystkie dotychczasowe kasy rejestrujące będą musiały zostać wymienione na kasy online czy urządzenia, które będą spełniać wymagania określone dla kas online.