
Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzane do ZUS są dla wielu drobnych przedsiębiorców poważnym obciążeniem finansowym. Niezależnie od tego, jaki dochód wypracowują i czy w ogóle jest on ich udziałem, muszą płacić składki. Rząd proponuje małym przedsiębiorcom od 1 stycznia 2019 roku skorzystanie z tzw. małego ZUS.
Z „małego ZUS” skorzystają przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG, którzy prowadzili w ubiegłym roku przez co najmniej 60 dni działalność. Dodatkowo, dochód z poprzedniego roku kalendarzowego przedsiębiorcy nie może przekroczyć 30-krotności minimalnego wynagrodzenia.
Mały ZUS - co to jest?
Dotychczas mianem „małego ZUS” określało się ulgę dla nowych przedsiębiorców, powalającą na opłacanie niższej kwoty składek na ZUS w ciągu pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.
Obecnie jednak mały ZUS to propozycja rządu dla przedsiębiorców drobnych, którzy skorzystają z możliwości odprowadzania niższych składek na ZUS. Ich wysokość będzie uzależniona proporcjonalnie od tego, ile w danym miesiącu zarobiła firma przedsiębiorcy.
Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.
Dla kogo?
Z nowych, niższych składek na ubezpieczenia społeczne skorzystają przedsiębiorcy prowadzący działalność na niewielką skalę. Mogą oni opłacać składki na ubezpieczenia w niższej wysokości, uzależnionej od wysokości przychodów.
Z małego ZUS od początku 2019 roku mogą korzystać między innymi ci, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Działalność musi być prowadzona na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.
Kolejnym warunkiem jest to, aby przychód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, o ile była prowadzona przez cały rok, nie przekroczył 30-krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2018 roku była to kwota 63 000 zł.
Jednocześnie z „małego ZUS-u” nie skorzystają osoby, które:
- w poprzednim roku prowadziły działalność gospodarczą krócej niż 60 dni,
- rozliczały się w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT,
- podlegały ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności
- spełniają warunki do opłacania preferencyjnych składek,
- wykonują dla byłego bądź obecnego pracodawcy pracę tożsamą, jaką wykonywały dla niego jako pracownik w tym lub poprzednim roku kalendarzowym.
Krótki termin na złożenie wniosku
Opcja „małego ZUS-u” jest bardzo atrakcyjna dla przedsiębiorców, pozwala na oszczędności na comiesięcznych kosztach prowadzenia działalności. Wymaga jednak złożenia odpowiedniego wniosku dla skorzystania z takiej opcji. W 2019 roku przedsiębiorcy mieli na to zaledwie 8 dni. 8 stycznia upłynął termin na wnioskowanie o „mały ZUS”.