Leasingodawca może zobowiązać w podpisywanej umowie leasingowej swojego klienta, leasingobiorcę do wykupienia ubezpieczenia pojazdu - w ramach polisy OC, ACC, Assistance i NNW.
Bardzo popularną formą finansowania zakupu pojazdu samochodowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej jest leasing. Samochód podlega obowiązkowo ubezpieczeniu komunikacyjnemu OC. Kto zobowiązany jest do zapewnienia takiego ubezpieczenia - leasingobiorca czy leasingodawca?
Korzyści z leasingu samochodu
Leasingując auto przedsiębiorca nie musi płacić za jednym razem pełnej ceny za pojazd, a może go użytkować, w zamian za opłacane regularnie, zwykle co miesiąc, raty leasingowe na rzecz leasingodawcy. Dodatkową korzyścią wynikającą z finansowania inwestycji w samochód firmowy leasingiem, jest zmniejszenie obciążeń podatkowych przedsiębiorcy.
Wydatki ponoszone przez leasingobiorcę, stanowiące spłatę wartości przedmiotu leasingu, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Zmniejsza się przy tym podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Kto zapewnia ubezpieczenie?
Leasingodawca może zobowiązać korzystającego z leasingu samochodu przedsiębiorcę do tego, aby ubezpieczył pojazd w ramach ubezpieczenia komunikacyjnego. Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, natomiast auto służbowe może być też ubezpieczone w ramach Autocasco. Często jest to wymogiem stawianym przez leasingodawcę.
W umowie leasingowej powinien znaleźć się zapis, kto odpowiada za ubezpieczenie pojazdu - korzystający czy finansujący.
Jeśli to leasingobiorca ma ubezpieczyć pojazd, ma dowolność wyboru oferty ubezpieczeniowej i firmy, w której dokona zakupu polisy OC. Może być też zobowiązany do wykupienia pełnej polisy AC, zapewniającej ochronę pojazdu w kraju i za granicą. Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu samochodowego musi on posiadać polisę OC. Zdarza się, że finansujący życzy sobie zawarcia dodatkowo umowy ubezpieczenia Assistance i NNW dla leasingowanego pojazdu firmowego.
Od ustaleń stron umowy leasingu zależy ostatecznie, kto poniesie koszty i będzie miał obowiązek ubezpieczenia samochodu w leasingu. Najczęściej jednak obowiązek ten jest składany na barki korzystającego z samochodu leasingobiorcy.