
Koronawirus wywołał wiele negatywnych skutków w światowej gospodarce. Polska również je odczuła, co wyraźnie widoczne jest na rynku pracy. Według Głównego Urzędu Statystycznego bez zatrudnienia w marcu tego roku było 5,4 proc. Polaków, w kwietniu już 5,8 proc., a w maju 6 proc. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że koronawirusowy kryzys może pozbawić pracy 1,4 mln osób. Dla tych, którzy po 15 marca 2020 roku w następstwie COVID-19 stracili pracę lub ich umowa wygasła, przewidziano dodatek solidarnościowy.
Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł miesięcznie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia przysługuje osobom, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę w wyniku COVID-19 lub ich umowa nie została przedłużona.
Nowe świadczenie w ramach działań antykryzysowych
Polski rząd podejmuje wiele działań mających przeciwdziałać szerzącemu się kryzysowi spowodowanemu przez COVID-19. Jednym z nich jest wprowadzenie nowego świadczenia przeznaczonego dla osób, które straciły pracę po 15 marca 2020 roku w następstwie pandemii koronawirusa lub ich umowa wygasła i nie została przedłużona przez pracodawcę. Mowa tu o dodatku solidarnościowym, który należny jest osobom bez pracy, które podlegały ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.
Dodatek solidarnościowy przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku, tj. przez trzy kolejne miesiące i wypłacany jest w kwocie 1400 zł miesięcznie.
Dodatek solidarnościowy a zasiłki
W przypadku, gdy zwolniony w wyniku COVID-19 pracownik zdążył się już zarejestrować w urzędzie pracy i pobiera zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenie oraz podnoszenie kwalifikacji, wówczas świadczenia z PUP ulegają zawieszeniu i wypłacany jest tylko dodatek solidarnościowy.
Za okres wypłaty dodatku solidarnościowego nie przysługuje jednocześnie danej osobie prawo do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Osoba, która jest niezdolna do wykonywania pracy z uwagi na chorobę powinna wystąpić o świadczenie, które będzie dla niej korzystne finansowo.
Jak starać się o uzyskanie dodatku solidarnościowego?
Dodatek solidarnościowy zostanie wypłacony na wniosek uprawnionych osób. Wniosek ten można składać do 31 sierpnia 2020 roku, wyłącznie elektronicznie przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS - wniosek EDS. Dla uwierzytelnienia dokumentu należy go potwierdzić podpisem elektronicznym, profilem zaufanym, podpisem osobistym z e-dowodu lub profilem PUE.
Informację o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzję o odmowie jego przyznania ZUS przesyła za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Jeśli dodatek zostanie przyznany, zostanie on wypłacony bezgotówkowo przez ZUS, bezpośrednio na wskazany we wniosku rachunek bankowy.