
Większość podatników ma prawo do przekazania w ramach swojej rocznej deklaracji podatkowej 1 proc. swojego podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Mogą to zrobić także emeryci i renciści, którzy rozliczają się za pośrednictwem organu rentowego. Muszą jedynie złożyć stosowny wniosek.
PIT-OP jest drukiem służącym emerytom i rencistom, którzy rozliczają się za pośrednictwem organu rentowego, do przekazania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Czym jest PIT-OP?
PIT-OP to formularz uproszczonego oświadczenia o przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Formularzem tym posłużyć się mogą emeryci i renciści, którzy otrzymali od organu rentowego, na przykład od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A, a jednocześnie nie muszą oni wypełniać odrębnego zeznania podatkowego na drukach PIT-36 lub PIT-37.
Po raz pierwszy druk PIT-OP pojawił się w 2017 roku. Można go było złożyć do 15 marca 2017 roku przy rozliczaniu dochodów z 2016 roku. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2019 roku można obecnie składać PIT-OP przy rozliczaniu dochodów z ubiegłego, 2018 roku.
Warunki przekazania 1 proc. podatku dla OPP na druku PIT-OP
Podatnik może przekazać swój jeden procent podatku dochodowego wybranej organizacji pożytku publicznego przy użyciu PIT-OP, jeśli spełnia ustawowe warunki. Wśród nich znalazły się:
- bycie emerytem lub rencistą,
- otrzymanie od organu rentowego rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40 A za dany rok podatkowy (obecnie będzie to 2018 rok),
- brak innych dochodów w roku podatkowym, które powodowałyby konieczność wykazania ich na drukach PIT-37 lub PIT-36.
Ułatwienie dla podatników
Emeryci i renciści rozliczający się za pośrednictwem organów rentowych mogą obecnie w prosty sposób przekonać 1 proc. podatku dla OPP. Wystarczy, że wypełnią i złożą w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.
Jeszcze przed 15 marca 2017 roku także mogli wesprzeć wybraną organizację pożytku publicznego, ale było to o wiele bardziej skomplikowane. Musieli bowiem wypełnić całe zeznanie podatkowe z wykorzystaniem odpowiednich formularzy i dostarczyć je do swojego urzędu skarbowego. Dla wielu oznaczało to komplikacje nie do przejścia, dlatego rezygnowali z przekazywania 1 proc. podatku dla OPP.