
Wielu przedsiębiorców prowadzących sprzedaż produktów i usług na rzecz konsumentów ma obowiązek rejestrowania jej z wykorzystaniem kas rejestrujących, tzw. kas fiskalnych. Już wkrótce będą musieli oni zmienić dotychczasowe kasy na kasy online. Kto zostanie objęty takim obowiązkiem?
Do wprowadzenia kas online będą zobowiązani najwcześniej, bo już od 1 stycznia 2020 roku, przedsiębiorcy prowadzący warsztaty samochodowe i stacje benzynowe.
Nowelizacja ustawy o VAT
Wymiana kas wykorzystywanych do tej pory w przedsiębiorstwach jest narzucona podatnikom na podstawie nowelizacji ustawy o VAT i ustawy - Prawo o miarach. Jej przepisy zaczynają obowiązywać z dniem 1 maja 2019 roku. W wyniku tego do polskiego systemu prawnego wprowadzane są kasy online.
Najprościej rzecz ujmując, są to kasy, które będą umożliwiać przesyłanie na bieżąco danych o sprzedaży do centralnego systemu teleinformatycznego, który prowadzi szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Kasy online docelowo mają zastąpić kasy z:
- papierowym zapisem kopii,
- elektronicznym zapisem kopii.
Proces wymiany kas w Polsce będzie realizowany stopniowo, dlatego przedsiębiorcy mają czas na przygotowanie się do tego.
Kto zmieni kasę najszybciej?
Najwcześniej, bo już do 31 grudnia 2019 roku, będą musieli wymienić kasy przedsiębiorcy:
- świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
- dokonujący sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
W takich przypadkach za dzień obowiązkowego rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kas online przyjmuje się 1 stycznia 2020 roku.
Nieco później, bo dopiero do 30 czerwca 2020 roku kasy online wprowadzą przedsiębiorcy świadczący usługi związane z wyżywieniem, świadczone wyłącznie przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Do tego dochodzą również sprzedający węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczone do celów opałowych. Muszą oni rozpocząć ewidencję do 1 lipca 2020 roku z wykorzystaniem kas online.
Obowiązkowo do 1 stycznia 2021 roku kasy te muszą być wprowadzone w przedsiębiorstwach świadczących usługi:
- fryzjerskie,
- kosmetyczne i kosmetologiczne,
- budowlane,
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- prawnicze,
- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.
Warto przy tym podkreślić, że obowiązek stosowania kas fiskalnych i wymiana dotychczasowych kas rejestrujących na nowe dotyczy przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi wymienione powyżej.