
Ministerstwo Finansów wprowadza nowy mechanizm do przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). To ulga na złe długi. Na czym będzie ona polegać? W przypadku jakich transakcji znajdzie zastosowanie?
Ulga na złe długi w podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych znajdzie zastosowanie w przypadku należności lub zobowiązania nieuregulowanego lub niezbytego w terminie 90 dni, licząc od dnia upływu terminu płatności.
Podstawa prawna
Prezydent Andrzej Duda podpisał 6 sierpnia 2019 roku ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. To na jej podstawie od 1 stycznia 2020 roku ma zostać wprowadzona w Polsce tak zwana ulga na złe długi w podatku dochodowym.
Ministerstwo Finansów uzasadnia jej wprowadzenie tym, że chce wspierać rozwój przedsiębiorczości, a przy tym przyczyniać się do poprawy płynności finansowej, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorców.
Jak będzie działać ulga na złe długi w PIT i CIT?
Wspominana ustawa jasno określa, jak będzie funkcjonowała w przyszłości ulga na złe długi w podatku dochodowym. W myśl przepisów, od 1 stycznia 2020 roku należności lub zobowiązania nieuregulowane lub niezbyte w terminie 90 dni, licząc od dnia upływu terminu płatności, będą automatycznie ujmowane w ciężar kosztów lub będą zwiększać przychód. Takie przepisy, a więc i sama ulga na złe długi w podatku dochodowym, będą miały zastosowanie do transakcji, których termin płatności mija po 31 grudnia 2019 roku.
Właściwie należy zauważyć podobieństwa pomiędzy opisywaną ulgą na złe długi w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych do ulgi na złe długi funkcjonującej obecnie w podatku od towarów i usług (VAT).
Kto skorzysta z ulgi na złe długi w PIT i CIT?
Beneficjentami ulgi na złe długi w podatku dochodowym mają być podatnicy podatku CIT lub PIT. Jeśli termin płatności, na spływ których będą oczekiwać, przekroczy 90 dni, wówczas będą mogli zwiększyć o ujętą pierwotnie w kosztach kwotę nieuregulowanego zobowiązania, albo zmniejszyć o ujętą pierwotnie w przychodach kwotę nieuregulowanych należności. W obu przypadkach termin 90 dni liczony będzie od kolejnego dnia następującego po terminie płatności wskazanym na fakturze (rachunku) lub umowie.
Warunkiem zastosowania ulgi będzie to, aby:
- wierzytelność dokumentowała transakcję handlową podatników dokonywaną w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, z której przychody są opodatkowane na terytorium RP;
- dłużnik, tj. nabywca dóbr lub usług na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego dzień złożenia zeznania rocznego nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
- nie minęły 2 lata, licząc od daty wierzytelności, dla której można zastosować ulgę na złe długi.
Ulga przejawia się w możliwości zwiększenia lub zmniejszenia podstawy opodatkowania, ale będzie można to zrobić dopiero w zeznaniu rocznym, które będzie składane za rok, w którym od terminu płatności wskazanego na fakturze lub rachunku bądź w umowie upłynęło 90 dni.