Banki pełnią bardzo ważną rolę w finansowaniu działalności gospodarczej przedsiębiorców. W ich ofercie produktów finansowych znajdują się instrumenty dłużne, takie jak kredyty inwestycyjne. Przedsiębiorcy korzystają z nich przy realizacji szeroko zakrojonych planów rozwojowych i nie tylko.
Wśród kredytów bankowych na szczególną uwagę przedsiębiorców zamierzających realizować duże inwestycje, zasługują kredyty inwestycyjne. Mając wysoką zdolność kredytową, dobrą historię kredytowania i wkład własny, firma nie powinna mieć większych problemów z uzyskaniem nawet bardzo wysokiego kredytu.
Istota kredytu inwestycyjnego
Kredyt inwestycyjny jest przeznaczony na finansowanie realizowanych przez kredytobiorcę, którym przede wszystkim jest przedsiębiorca, przedsięwzięć inwestycyjnych. Jest to kredyt bankowy umożliwiający realizację takich celów jak:
- odtworzenie majątku trwałego
- modernizacja majątku
- powiększenie wartości majątku trwałego
- zakup wartości niematerialnych i prawnych
- nabycie udziałów w przedsiębiorstwie
- nabycie długoterminowych papierów wartościowych
Ważną cechą kredytu inwestycyjnego jest to, że jest on kredytem celowym, który bank udziela w ściśle określonym we wniosku celu.
W wielu bankach przy udzielaniu tego typu kredytów bankowych konieczne jest złożenie wraz z wnioskiem kredytowym, również biznesplanu całego przedsięwzięcia.
Jak uzyskać kredyt inwestycyjny?
Przedsiębiorca zamierzający sfinansować inwestycję z wykorzystaniem kredytu bankowego, musi liczyć się z koniecznością spełnienia wymogu posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej i pozytywnej historii kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej.
Ponadto, zwykle wymagany jest pewien wkład własny, w wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu procent wartości całego projektu inwestycyjnego. Wkład własny redukuje ponoszone przez bank ryzyko kredytowe. Jest ono oceniane również pod kątem rentowności całej inwestycji realizowanej przez kredytobiorcę.
Bank przed wydaniem decyzji kredytowej przedsiębiorcy, przeprowadza analizę ekonomiczno-finansową kredytowanego przedsięwzięcia inwestycyjnego.
Kwota kredytu inwestycyjnego jest przekazywana kredytobiorcy w całości lub w transzach, w miarę postępów dokonywanych w inwestycji. Linia kredytowa obejmująca transze jest konstruowana na podstawie umowy kredytowej, która może precyzować obowiązujące obie strony terminy i kwoty wypłaty środków.