Kredyty oddłużeniowe pozwalają na pozbycie się długów, w zamian za powstanie zobowiązania finansowego wobec danej instytucji finansowej.
Kredyty oddłużeniowe są często udzielane w momencie, gdy na majątek przedsiębiorcy czyha już komornik.
Kredyty bankowe są sposobem na pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania dla przedsiębiorstwa. Banki udzielają firmom kredytów obrotowych, czy inwestycyjnych. To dwa najpopularniejsze typy kredytów kierowanych do firm. Niemniej, jeśli firma korzysta z kilku takich kredytów w tym samym czasie, stosunkowo łatwo może dojść do opóźnień w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych. Jeśli spóźnienia już się pojawiły, sposobem na wyjście z kryzysu finansowego dla firmy mogą być kredyty oddłużeniowe.
Szczególny produkt finansowy
Kredyt oddłużeniowy jest szczególnym typem produktu finansowego. Stworzony został dla osób lub przedsiębiorców, którzy mają problemy i zalegają ze spłatą dotychczas posiadanych zobowiązań kredytowych lub innych. Nie tylko bowiem kredyty czy pożyczki bankowe można spłacić za pośrednictwem środków finansowych pozyskanych w ramach kredytu oddłużeniowego.
Kredyty oddłużeniowe z zasady nie są udzielane przez banki, ponieważ wiążą się one ze zbyt dużym ryzykiem, którego instytucje bankowe nie chcą się podejmować.
Dlatego, o takie kredyty należy ubiegać się w instytucjach działających poza sektorem bankowym.
Kredyty i pożyczki oddłużeniowe udzielane są na ogół klientom, którzy mają poważne problemy ze swoimi zobowiązaniami finansowymi. Niejednokrotnie, wydano w ich przypadku nakazy egzekucji komorniczej, dlatego istnieje nagląca konieczność spłaty długów. Kredyt oddłużeniowy jest przy tym dobrym rozwiązaniem, choć kredytobiorca musi liczyć się z tym, że będzie on najprawdopodobniej, wysokooprocentowany.
Wiele firm z sektora pozabankowego udziela kredytów oddłużeniowych, nawet bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o wysokości uzyskiwanych przez firmę dochodów.
Konieczne jest jednak ustanowienie solidnego zabezpieczenia spłaty zobowiązania finansowego, np. w postaci hipoteki na nieruchomości.
Kredyt konsolidacyjny nie jest kredytem oddłużeniowym
Wielu klientów banków całkowicie niewłaściwie postrzega kredyty konsolidacyjne, pozwalające na połączenie kilku zobowiązań kredytowych w jedno, jako stricte kredyty oddłużeniowe. Tymczasem, banki pozwalają na konsolidację wyłącznie nieprzeterminowanych zobowiązań. Jeśli klient spóźnia się ze spłatą kredytu czy pożyczki, nie będzie miał najprawdopodobniej szansy na dokonanie konsolidacji zadłużenia, bowiem jego historia kredytowania w BIK będzie negatywna i będzie silnie działała na jego niekorzyść w procesie oceny wiarygodności i zdolności kredytowej. Słowem, bank nie wyda pozytywnej decyzji na jego wniosek o udzielenie kredytu konsolidacyjnego.
Gotówka dla Twojej firmy czeka na odbiór. Biznes-Firma poleca gotówkę eBroker »