Spłata kilku kredytów na raz jest znacznym obciążeniem dla firmy, zwłaszcza, jeśli raty poszczególnych zobowiązań są wysokie. Jeśli firma zdaje sobie sprawę z tego, że może mieć kłopoty z regulowaniem rat swoich kredytów, powinna zastanowić się nad możliwością zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego.
Firma zaciągająca kredyt konsolidacyjny może połączyć wszystkie zobowiązania finansowe w jedno, z niższą ratą miesięczną i dłuższym okresem kredytowania. Kredyt pozwala na niedopuszczenie do tarapatów finansowych, nie jest zaś równoznaczny z kredytem oddłużeniowym.
Pętla kredytowa
Kredyt na rozpoczęcie wykonywania działalności, karta kredytowa dla firmy, linia w rachunku bieżącym, kredyt obrotowy czy inwestycyjny, albo niekiedy także szybka pożyczka gotówkowa na uregulowanie spłaty najpilniejszych zobowiązań. Kłopoty finansowe firmy powodują, że korzysta ona z coraz to większej liczby zewnętrznych, dłużnych form finansowania, jakie są dostępne na rynku. To powoduje, że może wpaść w pętlę kredytową, z której trudno jej będzie wyjść. Kilka różnych terminów spłaty rat, rosnące zadłużenie i odsetki powodują, że działalność przedsiębiorstwa może stanąć w końcu pod dużym znakiem zapytania.
Wówczas warto zastanowić się nad tym, czy działalność jest jeszcze opłacalna i czy podołamy spłacie kredytów, jakie zaciągnęliśmy. Dużą pomocą dla przedsiębiorcy znajdującego się w takiej sytuacji może być zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Na czym to polega?
Kredyt konsolidacyjny nie dla zadłużonych
Kredyt konsolidacyjny łączy kilka różnych zobowiązań finansowych w jedno. Pozwala na uporządkowanie spłaty rat kredytowych zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom. Zalicza się on do grona kredytów długoterminowych, zabezpieczonych najczęściej hipoteką na wskazanej przez kredytobiorcę nieruchomości, która niekoniecznie musi być jego własnością. Jest on udzielany wyłącznie podmiotom o dobrej kondycji finansowej, posiadających odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz niemających opóźnień w spłacie dotychczasowych kredytów i pożyczek.
Zaletą kredytów konsolidacyjnych jest to, że można dzięki nim płacić jedną ratę kredytową, zwykle niższą niż suma dotychczas spłacanych rat. Wynika to z wydłużenia okresu kredytowania oraz często z niższego oprocentowania zobowiązania. Przed skorzystaniem z kredytu konsolidacyjnego przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy warunki spłaty jego kredytów są korzystne i czy opłaty z tym związane nie przewyższą korzyści finansowych z zaciągnięcia zobowiązania konsolidacyjnego.
Konsolidacja nie jest przeznaczona dla przedsiębiorstw, które już znalazły się w pętli zadłużenia i mają poważne kłopoty finansowe, związane z opóźnieniami w spłacie zobowiązań. Bank w obawie przed powtórzeniem się takiej sytuacji, nie będzie skłonny do udzielenia kredytu konsolidacyjnego.