Korzystanie z obcych środków finansowych w praktyce prowadzenia działalności gospodarczej może być koniecznością. Pozwalają one na pokrycie bieżących zobowiązań finansowych i udaremnienie bankructwa firmy przy zatorach płatniczych, albo na pokrycie kosztów planowanych inwestycji rozwojowych. Kiedy przedsiębiorca powinien zdecydować się na kredyt inwestycyjny, a kiedy na kredyt obrotowy?
Kredyt inwestycyjny zaciąga się na długi okres czasu, na ściśle określony cel inwestycyjny. Natomiast, kredyt obrotowy można zaciągnąć dla pokrycia bieżących zobowiązań firmowych.
Kredyt inwestycyjny na inwestycje
Z kredytu inwestycyjnego przedsiębiorcy powinni korzystać wówczas, gdy planują realizację poważnych, długoterminowych inwestycji. Zapewnia on bowiem środki finansowe klientom w długim horyzoncie czasowym. Kredyt inwestycyjny jest kredytem celowym, który przeznaczony może być na sfinansowanie kosztów inwestycji o charakterze:
- Materialnym - mogą polegać na odtworzeniu, modernizacji lub zwiększeniu majątku trwałego. Obejmują zakup maszyn i urządzeń, hal produkcyjnych, hal magazynowych czy budowę obiektów użytkowych itp.
- Niematerialnym - mogą dotyczyć zakupu licencji, koncesji, znaków towarowych itp.
- Finansowym - mogą obejmować zakup papierów wartościowych, akcji, udziałów w spółkach, obligacji itp.
Kredyty inwestycyjne zwykle wymagają pewnego wkładu własnego od kredytobiorców. Warto zastanowić się nad możliwością uruchomienia kredytu inwestycyjnego, jeśli nie można lub nie opłaca się realizować inwestycji za środki własne przedsiębiorcy. Być może gotówka trzymana przez przedsiębiorcę na lokacie terminowej lub ulokowana w papierach wartościowych lepiej, aby pozostała tam, zaś na inwestycję zaciągnie on kredyt. Banki wymagają zwykle, aby celowość wykorzystania środków finansowych pochodzących z kredytu inwestycyjnego, została potwierdzona odpowiednimi dokumentami, na przykład fakturami VAT czy umowami kupna-sprzedaży.
Przy wnioskowaniu w banku o kredyt tego typu przedsiębiorca we wniosku kredytowym musi wskazać, na jaką inwestycję chce go zaciągnąć.
Niejednokrotnie wymagane będzie przedstawienie biznesplanu całego przedsięwzięcia, wraz z analizą finansową i obliczeniami dotyczącymi rentowności inwestycji.
Kredyt obrotowy na bieżące potrzeby
Kredyt obrotowy przedsiębiorca może zaciągnąć wtedy, gdy ma w planach sfinansowanie bieżących potrzeb związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z tego krótkoterminowego kredytu można pokryć koszty wypłaty wynagrodzeń pracowniczych, zakupu środków produkcji, czy uiszczenia opłat za media. Tego typu kredyty pozwalają na ustrzeżenie się przed ryzykiem bankructwa w wyniku zatorów płatniczych.