Od 7 grudnia 2015 roku do 20 stycznia 2016 roku przedsiębiorcy będą mogli starać się o kredyt firmowy na innowacje technologiczne, finansowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. To nowa odsłona znanego narzędzia wspierania polskiej przedsiębiorczości.
Od 7 grudnia 2015 roku do 20 stycznia 2016 roku przedsiębiorcy realizujący projekty badawczo-rozwojowe, którym efektem są nowe technologie, nowe produkty lub usługi, mogą starać się o preferencyjny kredyt technologiczny finansowany przez BGK.
Nowe otwarcie
Kredyt technologiczny jest doskonale znany polskim przedsiębiorcom, bowiem już wcześniej można było się o niego ubiegać w naszym kraju, w ramach z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). W poprzednim perspektywie finansowej Unii Europejskiej z takiego narzędzia skorzystało 600 firm. Obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego uruchamia konkurs w ramach „Kredytu na innowacje technologiczne”, który realizowany jest jako integralna część Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (PO IR) – poddziałanie 3.2.2.
Nowa odsłona programu ma na celu udostępnienie przedsiębiorcom z sektora MŚP zwrotnych instrumentów wsparcia wdrażania innowacji o charakterze technologicznym. Kredyt będzie źródłem pozyskiwania przez małe i średnie firmy kapitału na wdrożenie prac badawczo-rozwojowych.
W ramach realizacji programu unijnego, BGK podpisał umowy z 17-stoma bankami komercyjnymi, które będą docelowo udzielać „Kredytu na innowacje technologiczne” przedsiębiorcom. Całkowita wartość środków na dofinansowanie innowacyjnych projektów wynosi 422 mln euro. Program zgodny jest z polityką przyjętą obecnie przez Unię Europejską. Mianowicie jest to wsparcie finansowe o charakterze zwrotnym. Unia chce w ten sposób zwiększać motywację przedsiębiorców do prowadzenia prężnie funkcjonującej działalności gospodarczej. Dzięki finansowaniu zwrotnemu można również pomóc większej liczbie przedsiębiorców niż za pośrednictwem dotacji bezzwrotnych.
Najbliższy konkurs
Już 7 grudnia 2015 roku zostanie uruchomiony konkurs organizowany przez BGK, w którym do rozdysponowania będzie pula 303 mln zł w podziale na alokację:
- dla województwa mazowieckiego (30 136 486 zł),
- dla pozostałych województw (272 863 514 zł).
Nabór wniosków potrwa do 20 stycznia 2016 roku.
Kto może liczyć na kredyt?
O kredyt mogą ubiegać się przedsiębiorcy, a największe szanse na jego uzyskanie mają wnioskodawcy najlepiej spełniający postawione kryteria przez BGK. W poprzednich konkursach obowiązywała zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Kredytem będzie można sfinansować inwestycję, której przedmiotem jest wdrożenie nowej technologii w postaci:
- prawa własności przemysłowej,
- wyników badań przemysłowych,
- wyników prac rozwojowych,
- nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Korzyścią dla firm będących beneficjentami „Kredytu na innowacje” będzie premia technologiczna, stanowiąca częściową spłatę kredytu technologicznego udzielanego przez banki na realizację inwestycji technologicznej.