
Głuchoniemy może być tak samo dobrym, jeśli nie lepszym pracownikiem od w pełni sprawnej osoby. Pracodawcy nic więc w rzeczywistości zwykle nie tracą, jeśli zatrudniają takich pracowników, a jeszcze mogą sporo zyskać.
Liczne przywileje, m.in. obniżenie czy likwidacja składek na PFRON i możliwość uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego sprawiają, że pracodawcom opłaca się zatrudniać głuchoniemych.
Jak pracodawca ma porozumiewać się z głuchym pracownikiem?
Głuchoniemi są pozbawi jednego ze zmysłów, ale nie oznacza to, że nie potrafią porozumiewać się doskonale ze swoim otoczeniem. Mogą to robić za pomocą języka migowego, języka mówionego - choć często mowa jest nieco zniekształcona, czy też języka pisanego. Choć komunikacja werbalna z osobami głuchymi jest utrudniona, to prócz tego zwykle mają one wiele cennych dla potencjalnego pracodawcy cech. To między innymi bardzo dobry zmysł obserwacji, pamięć wzrokowa i umiejętność pracy w hałaśliwym otoczeniu. Mają dużą motywację do pracy, zdolności manualne oraz cierpliwość.
Najważniejsze korzyści przy zatrudnianiu głuchoniemych
Pracodawca, który zdecyduje się na zaangażowanie do pracy osoby głuchoniemej, czyli de facto w rozumieniu medycznym niepełnosprawnej, zyskuje bardzo wiele np. z tytułu PFRON. Może obniżyć lub w niektórych przypadkach całkowicie zlikwidować składki na PFRON. Kolejną korzyścią jest uzyskanie dofinansowania wynagrodzenia brutto, składek społecznych oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wielkość dofinansowania uzależniona jest przy tym od stopnia niepełnosprawności pracownika, a jego maksymalna wysokość wynosić może do 90 proc. kosztów płacy pracownika.
Możliwe jest dofinansowanie stanowiska pracy - kosztów jego stworzenia i utrzymania przez 36 miesięcy, o ile pracodawca złoży odpowiedni wniosek o refundację. Maksymalna wielkość takiej pomocy to 15-krotność miesięcznego wynagrodzenia.
Dla pracodawcy przeznaczony jest też zwrot kosztów szkolenia głuchych pracowników - wysokość refundacji wynosi 60-70 proc. poniesionych kosztów. Innym atutem jest zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia dla pracowników pomagających w komunikacji z głuchoniemymi.