Wśród zewnętrznych źródeł finansowania działalności przedsiębiorstwa, na etapie jego powstawania lub funkcjonowania w wybranej branży działalności gospodarczej, może ono skorzystać m.in. ze środków pochodzących z funduszu Venture Capital. Nie tylko sami właściciele firm, ale i fundusze VC poszukują projektów biznesowych, w które warto byłoby zainwestować.
Fundusze Venture Capital i skupieni wokół nich inwestorzy, inwestują w przeważającej mierze w perspektywiczne, innowacyjne biznesy, o dużym potencjale wzrostu. Mogą to być firmy na etapie zalążkowym, jak i już istniejące przedsiębiorstwa, a przede wszystkim start-upy.
Tylko dla wybranych
Fundusze Venture Capital inwestują w najbardziej perspektywiczne biznesy, niekoniecznie już istniejące. Tylko około 1 proc. projektów, jakie zgłaszane są do VC ma szansę na realne dofinansowanie. Inwestorzy prowadzą równolegle aktywne działania, których celem jest znalezienie przedsiębiorców i pomysłów biznesowych, które są warte podjęcia inwestycji.
Venture Capital inwestuje w przedsiębiorstwa na różnym etapie ich rozwoju. Mogą to być firmy w formie startupów lub takie, które mają nieco większe doświadczenie rynkowe. Istnieją trzy grupy biznesów, w które inwestują VC:
- przedsiębiorstwa na etapie zalążkowym, tzw. seed
- przedsiębiorstwa rozpoczynające rozwój biznesowy - „start-up”
- przedsiębiorstwa z większym doświadczeniem - „later-stage venture”
Błędem jest postrzeganie funduszy Venture Capital jako źródła kapitału zewnętrznego wyłącznie dla młodych, innowacyjnych spółek, choć „start-upy” znajdują się rzeczywiście w centrum zainteresowania inwestorów skupionych wokół funduszy VC.
Kolejnym punktem zainteresowania inwestorów w ramach Venture Capital są ryzykowne, ale perspektywiczne przedsięwzięcia, które mogą prócz środków finansowych pozyskać także know-how od doświadczonych przedsiębiorców, a więc wiedzę na temat zarządzania i kreowania wartości czy dostęp do sieci kontaktów biznesowych.
Nic za darmo
Dofinansowanie z funduszu Venture Capital uzyskuje się po spełnieniu określonych warunków. Nie jest to w przeciwieństwie do bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej, dofinansowanie darmowe, bowiem inwestorzy oczekują zwrotu zainwestowanego kapitału na poziomie 35-30 proc. w skali roku. Jeśli oceniają projekt biznesowy na nierentowny i wymagający wysokich nakładów finansowych, z niską perspektywą zwrotu środków, nie podejmą decyzji o jego wspieraniu.
Szansę na uzyskanie funduszy z Venture Capital mają firmy:
- innowacyjne
- o znacznym potencjale wzrostu w krótkim czasie
- posiadające unikalny produkt lub usługę