
Rzemiosło ma się w Polsce bardzo dobrze. Powszechnie rzemieślnikiem określa się osobę, która wykonuje obiekty rzemieślnicze z użyciem własnych rąk, wiedzy i umiejętności manualnych. Obecnie za sprawą ustawy regulacyjnej Pakiet Przyjazne Prawo, zmieniła się nieco wcześniejsza definicja rzemieślnika.
Rzemieślnik to nie tylko przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG. Dzięki ustawie regulacyjnej może on wykonywać rzemiosło również w formie spółki jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej lub jednoosobowej spółki kapitałowej.
Kim jest rzemieślnik?
Rzemieślnik to osoba fizyczna, która we własnym imieniu oraz na własny rachunek, wykorzystując pracę własną, wykonuje działalność gospodarczą, na podstawie dowodu kwalifikacji zawodowych. Z definicji tej wykluczeni są jednocześnie m.in. artyści plastycy.
Dowodem kwalifikacji zawodowych rzemieślnika może być:
- dyplom bądź świadectwo ukończenia wyższej lub ponadgimnazjalnej szkoły o profilu technicznym lub artystycznym w zawodzie, który odpowiada dziedzinie wykonywanego rzemiosła;
- zaświadczenie, które będzie potwierdzało nabyte kwalifikacje zawodowe;
- dyplom mistrza w zawodzie, który odpowiada danemu rodzajowi rzemiosła;
- świadectwo czeladnicze bądź tytuł robotnika wykwalifikowanego w zawodzie odpowiadający danemu rodzajowi rzemiosła.
Interesy wszystkich rzemieślników jako pracodawców w Polsce reprezentuje Związek Rzemiosła Polskiego.
Rozszerzenie definicji rzemieślnika
Za sprawą podpisanej przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę nowelizacji tzw. ustawy regulacyjnej, Pakiet Przyjazne Prawo, zmieniła się między innymi definicja rzemieślnika. Uległa ona właściwie poszerzeniu.
Przypomnijmy, że do tej pory rzemieślnicy mogli rejestrować się wyłącznie w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), ale obecnie będą mieli wybór innej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. Swoją pracę rzemieślniczą będą mogli realizować w ramach:
- spółki jawnej,
- spółki komandytowej,
- spółki komandytowo-akcyjnej,
- jednoosobowej spółki kapitałowej.
Warunkiem przy tym pozostaje to, aby wszyscy wspólnicy spółki mieli kwalifikacje zawodowe w rzemiośle.
Jeśli jednak rzemieślnik nadal będzie przedsiębiorcom zarejestrowanym w CEIDG, wówczas w rejestrze będą publikowane także kwalifikacje zawodowe w rzemiośle, umożliwiające prezentację kompetencji przedsiębiorcy, potwierdzonych przez izby rzemieślnicze.