
Stosunek pracy może zakończyć się w różnym trybie. Pracodawca ma możliwość zwolnienia pracownika i rozwiązania umowy o pracę, ale jednocześnie pracownik może podważyć otrzymane wypowiedzenie. Kiedy jest to możliwe i w jakich okolicznościach można żądać przywrócenia do pracy?
Tylko przed sądem pracy, przy skierowaniu sprawy zwolnienia za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia, z naruszeniem przepisów, pracownik może żądać przywrócenia go do pracy. Ostateczną decyzję wydaje sąd.
Zwolnienie bez uzasadnienia
Pracownik zatrudniony na czas określony może zostać zwolniony przez pracodawcę w dowolnej chwili, a przepisy nie nakładają na przełożonych obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę. Tylko w przypadku pracowników, którym wypowiadana jest umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony, takie uzasadnienie zwolnienia jest konieczne.
Kiedy można podważyć wypowiedzenie?
Zerwanie umowy o pracę jest sytuacją trudną dla pracownika. Otrzymuje on wypowiedzenie, ale nie musi się z nim zgadzać. Ma prawo, na podstawie Kodeksu pracy, do podważenia otrzymanego wypowiedzenia, jeśli pracodawca naruszył przepisy o wypowiadaniu umowy o pracę. Wśród nich są głównie błędy proceduralne, takie jak:
- naruszenie terminów wypowiedzenia,
- niezachowanie formy pisemnej wypowiedzenia,
- wypowiedzenie z pominięciem konsultacji ze związkami zawodowymi, jeśli funkcjonują w firmie.
Wadliwe czy nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę można podważyć i skierować jednocześnie sprawę do sądu. Pracownik ma na to ograniczony czas. Musi podważyć wypowiedzenie i skierować sprawę do sądu w ciągu zaledwie 7 dni od dnia otrzymania oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. Dłuższy, bo 14-dniowy okres na podważenie rozwiązania umowy o pracę mają pracownicy, którzy otrzymali oświadczenie pracodawcy o zwolnieniu bez wypowiedzenia.
Kiedy pracownik może żądać przywrócenia do pracy?
Niesłusznie zwolniona osoba, także taka zatrudniona dotychczas na czas określony, ma prawo żądać przywrócenia do pracy. To sąd, uznając argumenty pracownika, może przywrócić go ostatecznie do pracy. Poszkodowana osoba ma 7 dni od uprawomocnienia się decyzji sądu, aby zgłosić gotowość do podjęcia pracy. Pracodawca nie może odmówić przyjęcia pracownika z powrotem do pracy, ponieważ stosunek pracy odnawia się na mocy wyroku sądu. Przywrócenie do pracy nie wiąże się tym samym z koniecznością zawierania nowej umowy o pracę. Poprzednia pozostaje w mocy.