
Problemy z płynnością finansową są poważnym zagrożeniem dla funkcjonowania firmy. W ich obliczu należy zastanowić się nad restrukturyzacją, o ile firma ma potencjał rynkowy i szansę na stabilizację. W takim przypadku należy przygotować i złożyć wniosek restrukturyzacyjny.
Wniosek restrukturyzacyjny pozwala na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego przez sąd. Prowadzi ono do wielu pozytywnych skutków dla przedsiębiorcy, który stracił swoją płynność finansową i grozi mu bankructwo.
Czym jest restrukturyzacja?
Plan naprawczy, wyjście z problemów finansowych i szansa na utrzymanie się przedsiębiorstwa na rynku - w taki sposób można opisać postępowanie restrukturyzacyjne. Pod pojęciem restrukturyzacji należy rozumieć reorganizację zobowiązań finansowych oraz zmianę trybu prowadzenia działalności dla uzyskania płynności finansowej i jej uzyskania.
Restrukturyzacja może odbywać się w ramach jednego z 4 postępowań:
- sanacyjnego,
- układowego,
- przyspieszonego układowego,
- zatwierdzenia układu.
Formalna restrukturyzacja
Pod względem formalnym restrukturyzacja wymaga złożenia do sądu wniosku restrukturyzacyjnego. Wnioskodawcą jest firma-dłużnik, a do wniosku musi on dołączyć odpowiednie załączniki, wnieść opłatę sądową, a na wezwanie sądu zaliczkę na koszty postępowania o otwarcie restrukturyzacji. Opłata sądowa w takim przypadku wynosi 1 tys. zł. Natomiast koszty postępowania oscylują w granicach od 4 do 5 tys. zł.
Wniosek o restrukturyzację złożyć należy do odpowiedniego Sądu Rejonowego z Wydziałem Upadłościowym, właściwym dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli okaże się, że wniosek ma braki formalne, przedsiębiorca zostanie wezwany do ich usunięcia, ale wtedy przedłuży się czas rozpatrzenia wniosku. Sama restrukturyzacja może potrwać nawet do 15 miesięcy.
Skutki złożenia wniosku o restrukturyzację
W momencie przyjęcia przez sąd wniosku o restrukturyzację i sprawdzenia jego kompletności, możliwe jest otwarcie postępowania. Sąd musi wyznaczyć doradcę, który pod nadzorem sędziego-komisarza będzie prowadził czynności restrukturyzacyjne firmy. W gestii doradcy leży:
- sporządzenie planu restrukturyzacji,
- przygotowanie spisu wierzycieli,
- wspieranie dłużnika w zarządzaniu przedsiębiorstwem,
- świadczenie doradztwa prawnego i gospodarczego,
- pomoc w poszukiwaniu dofinansowań.
Na mocy restrukturyzacji firma-dłużnik może odnieść wiele pozytywnych dla siebie skutków, takich jak:
- odroczenie terminu płatności wymaganych zobowiązań finansowych,
- rozłożenie długów na raty,
- zmniejszenie wysokości zobowiązania,
- przekształcenie wierzytelności na udziały lub akcje,
- uchylenie ustanowionego wcześniej prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.
Restrukturyzacja daje dłużnikowi niezbędny czas na to, aby zastanowić się nad tym, co zmienić w swoim przedsiębiorstwie, aby wyjść na przysłowiową prostą.