
Wprowadzenie w życie nowej struktury JPK_VAT dla wszystkich przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT w Polsce spowodowało, że mają oni więcej obowiązków. Jeśli popełnią błąd w przygotowaniu jednolitego pliku kontrolnego, powinni dokonać jego korekty. Czy w takim przypadku muszą posłużyć się jednocześnie czynnym żalem, by uniknąć negatywnych konsekwencji swojej pomyłki?
W przypadku gdy czynny podatnik VAT popełnił błąd w części ewidencyjnej JPK_VAT, to przy jego poprawieniu dla uniknięcia sankcji do 240 stawek dziennych, musi złożyć wraz z korektą czynny żal.
Nowy JPK_VAT z deklaracją
Podatnicy zarejestrowani jako VAT-owcy, tj. czynni podatnicy VAT zobowiązani są od 1 października 2020 roku za odpowiednie okresy rozliczeniowe składać do urzędu skarbowego nowy JPK_VAT, zawierający część deklaracyjną i ewidencyjną. Tym samym dotychczasowe deklaracje podatkowe VAT-7 oraz VAT-7K oraz informacja o ewidencji zostały zastąpione przez przesyłany łącznie, drogą elektroniczną, plik JPK_VAT. W przypadku rozliczenia w trybie miesięcznym podatnik wysyła przy tym JPK_V7M, a przy rozliczeniu kwartalnym – JPK_V7K.
Błędy w JPK_VAT – co z korektą?
Zanim jeszcze został wprowadzony JPK_VAT, podatnicy przy okazji korekty jednolitego pliku kontrolnego w zakresie podatku VAT nie musieli składać czynnego żalu. Wyjaśnienia tego rodzaju nie były wymagane przy poprawianiu także deklaracji VAT-7. Wszystko przez to, że JPK_VAT uznawany był po prostu za informację podatkową.
Zmieniło się to z dniem 1 października 2020 roku w związku z wprowadzeniem nowego art. 61a Kodeksu karnego skarbowego.
Obecnie część ewidencyjna JPK_VAT traktowana jest jako księga, a by móc ją korygować, trzeba złożyć czynny żal. Jest to zgodne z treścią art. 53 ust. 21 Kodeksu karnego skarbowego. W katalogu ksiąg wymienia się nie tylko księgi rachunkowe czy podatkową księgę przychodów i rozchodów, ale również ewidencję. Z kolei w art. 61a Kodeksu karnego skarbowego wskazano, że kto wbrew istniejącemu obowiązkowi nie przesyła księgi właściwemu organowi podatkowemu albo przesyła ją nierzetelną, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. W przypadku spraw mniejszej wagi, będzie nałożona kara grzywna za wykroczenie skarbowe.
Złożenie nierzetelnej lub wadliwej księgi może być interpretowane również jako złożenie JPK_VAT w części ewidencyjnej do urzędu skarbowego z błędami. Dlatego ich poprawa w formie korekty, w zakresie części ewidencyjnej, wymaga składania równocześnie czynnego żalu. Nie jest on potrzebny przy korygowaniu JPK w części deklaracyjnej.
Konstrukcja czynnego żalu uregulowana jest w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. To nic innego, jak zawiadomienie o popełnienie czynu zabronionego, które zawiera wszelkie istotne okoliczności sprawy. Od 31 marca 2020 roku na mocy wprowadzonej tarczy antykryzysowej czynny żal można składać przez internet.