Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest wręczane dłużnikowi, zanim wierzyciel wytoczy mu proces cywilny, celem odzyskania swoich należności. Jak powinno wyglądać takie pismo i jakie spełnia funkcje?
Przedsądowe wezwanie do zapłaty znajduje zastosowanie, jeśli dłużnik nie wywiązuje się z nałożonych na niego płatności, minął termin zapłaty za faktury i naliczane są już odsetki. Jest to przypomnienie i ostrzeżenie dla dłużnika, że wierzyciel w razie braku uregulowania płatności, wystąpi na drogę sądową.
Czym jest przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest jednym z elementów polubownego załatwienia sporu, w którym wierzyciel żąda zapłaty za wykonane usługi czy dostawę towarów od dłużnika, wraz z odsetkami. Można spotkać się z określeniem takiego pisma jako wezwania do zapłaty wraz z wezwaniem do zapłaty odsetek. Dokument ma przypomnieć dłużnikowi o ciążącym na nim zobowiązaniu do spełnienia świadczenia określonego rodzaju.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty bardzo często znajduje swoje zastosowanie w obrocie gospodarczym.
Jak wygląda wezwanie do zapłaty wraz z odsetkami?
Chcąc wystosować do dłużnika wezwanie do zapłaty wraz z odsetkami, należy wskazać nazwę takiego dokumentu wraz z numerem porządkowym. Wystawca powinien oznaczyć, czy jest to oryginał czy kopia. W wezwaniu należy posłużyć się uniwersalnym zwrotem „wzywamy Pana/Panią/Państwa do uregulowania zaległych faktur wraz z odsetkami zgodnie z załączonym zestawieniem płatności”. We wspominanym zestawieniu wierzyciel powinien wskazać:
- numer nieopłaconej faktury,
- datę wystawienia faktury,
- kwotę faktury,
- termin zapłaty,
- liczba dni zwłoki,
- kwotę odsetek (wyliczoną zgodnie z przyjętymi ustawowymi odsetkami w skali roku).
W dokumencie tym należy wyszczególnić łączną kwotę zaległości z faktur do zapłaty i kwotę odsetek do zapłaty - w wersji liczbowej i słownej. Można przypomnieć dłużnikowi, jaka kwota odsetek ustawowych od zaległości płatniczych została ustalona na dzień sporządzenia pisma oraz numer rachunku bankowego, na który należy wpłacić kwotę zaległości wraz z odsetkami w ciągu 14 dni od daty otrzymania wezwania. Na wezwaniu umieszcza się dane jednostki wierzyciela oraz podpis osoby sporządzającej wezwanie do zapłaty wraz z odsetkami.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty to wyraz dobrej woli wierzyciela i ostatnia szansa przed wytoczeniem powództwa dla dłużnika na uregulowanie jego zaległości płatniczych. To także ostrzeżenie dla dłużnika, że w razie niezapłacenia wymienionej w wezwaniu kwoty wraz z odsetkami, wierzyciel wystąpi na drogę sądową.
Masz problem z uregulowaniem płatności wobec swoich kontrahentów? Sprawdź bankowe kredyty gotówkowe »