
Zwolnienie z pracy dokonane jednostronnie, kiedy druga ze stron - pracodawca lub pracownik nie zgadzają się z taką decyzją i jest ona dla nich całkowitym zaskoczeniem, stanowi trudną sytuację. Wówczas spotykanie się podwładnego z przełożonym przez okres wypowiedzenia umowy jest kłopotliwe. W takim przypadku można zastosować zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Jakie warunki muszą być przy tym spełnione?
Pracodawca może podjąć decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Pracownik ten zachowuje prawo do urlopu wypoczynkowego i wynagrodzenia.
Normy prawne dotyczące zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy
Znowelizowany 22 lutego 2016 roku Kodeks pracy wprowadził nowe przepisy odnoszące się do stosowanego powszechnie, choć do tej pory nieuregulowanego zjawiska zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Przepisy wskazują, że pracownik może zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale warunkiem jest wypowiedzenie umowy o pracę. Zwolnienie może dotyczyć jedynie okresu wypowiedzenia i nic ponadto.
Nie ma przy tym jednak znaczenia:
- kto zdecydował się na wypowiedzenie stosunku pracy,
- jaki jest staż pracy pracownika u danego pracodawcy,
- jaka umowa jest wypowiadana - na czas określony czy nieokreślony.
Tylko pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia i nie jest to obligatoryjną decyzją. Po jej podjęciu jednak przełożony nie może już odwołać pracownika ze zwolnienia.
Co z wynagrodzeniem w czasie zwolnienia?
Jeśli spełnione są warunki zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, to w okresie wypowiedzenia pozostaje on w domu, ale zachowuje jednocześnie prawo do wynagrodzenia. Pracownik, nie będąc w pracy, otrzyma pensję liczoną w tożsamy sposób, jakby znajdował się na urlopie wypoczynkowym. Na wysokość wpłaty za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy mają wpływ:
- wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracownika,
- premie regulaminowe,
- prowizje,
- wszelkie dodatki, takie jak: za nadgodziny, za pracę w nocy, stażowe, funkcyjne itp.
Przy dodatkowych uzyskiwanych przez pracownika składnikach wynagrodzenia brany jest pod uwagę 3-miesięczny okres poprzedzający miesiąc rozwiązania umowy o pracę.
Czy pracownik otrzyma urlop wypoczynkowy przy zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy?
Pracownik, z którym pracodawca rozwiązuje stosunek pracy - obojętnie, czyja jest to inicjatywa, ma prawo do wykorzystania zgromadzonych dni urlopu wypoczynkowego. Dlatego, zanim zatrudniający zwolni podwładnego z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, w pierwszej kolejności powinien wysłać taką osobę na urlop wypoczynkowy. W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy nie można już udzielić urlopu, przez co trzeba będzie naliczyć pracownikowi dodatkowe świadczenie - ekwiwalent za urlop.