
KRS to Krajowy Rejestr Sądowy, w którym rejestrowane są między innymi spółki kapitałowe w Polsce. W jakich przypadkach należy złożyć wniosek do KRS i kto powinien go poświadczyć swoim podpisem?
Wnioski do KRS-u składają głównie spółki, zarówno osobowe, jak i kapitałowe. Dzieje się to wtedy, gdy chcą zarejestrować swoją działalność i stać się osobą prawną lub przy zmianie danych zapisanych w KRS.
Dwa rodzaje wpisów do KRS
Do Krajowego Rejestru Sądowego dokonywane są dwa rodzaje wpisów:
- na wniosek,
- z urzędu.
Wpisy na wniosek są realizowane przez sąd rejestrowy na podstawie wniosku złożonego przez określone podmioty. Powinien on zostać złożony, zgodnie z ustawą o KRS z 20 sierpnia 1997 roku w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. Natomiast wpis z urzędu oznacza, że sąd rejestrowy sam go dokonuje, na przykład na podstawie zgłoszenia odpowiedniego organu.
Konieczność wpisu do KRS mają nowo powstałe podmioty, takie jak:
- spółka osobowa, w tym spółka jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna,
- fundacja,
- stowarzyszenie.
W przypadku spółek kapitałowych, tj. spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w pierwszej fazie swojego istnienia na rynku działają one jako ułomne osoby prawne, czyli są spółkami w organizacji. Dopiero po wpisie do KRS zostają osobami prawnymi. Do KRS-u składa się nie tylko wnioski dotyczące wpisu do rejestru, ale również wnioski o zmianę danych.
Kto może składać wnioski do KRS?
Spółka kapitałowa, czyli spółka z o.o. lub spółka akcyjna, reprezentowana jest na zewnątrz przez zarząd, zgodnie z zasadą reprezentacji, jaka została określona w umowie spółki bądź w jej statucie. Wnioski do KRS spółki te składają za pośrednictwem członków zarządu. Do składania oświadczeń w imieniu spółek akcyjnych uprawnieni mogą być:
- każdy z członków zarządu samodzielnie,
- dwóch członków zarządu łącznie,
- prezes zarządu samodzielnie,
- inni członkowie zarządu łącznie,
- członkowie zarządu łącznie z prokurentem.
Jeśli w statucie ani w umowie spółki nie ma wskazanego sposobu jej reprezentacji, wówczas do składania oświadczeń woli w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.
Składając wniosek o wpis spółki z o.o. lub spółki akcyjnej do rejestru KRS, zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych, musi być on podpisany przez wszystkich członków zarządu, inaczej wniosek ten zostanie zwrócony. Natomiast wnioski o zmianę danych w KRS podpisują osoby uprawnione do reprezentacji spółki.