
Zgodnie z prawem emerytura należy się tym pracownikom, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Czy jednak jego przekroczenie od razu powinno skutkować złożeniem wniosku o emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Przechodząc kiedy na emeryturę można odnieść największe korzyści?
Największe korzyści finansowe odniesie ten pracownik, który po osiągnięciu wieku emerytalnego wniosek o emeryturę złoży dopiero w lipcu danego roku. Jest to związane z dokonywaną w połowie roku waloryzacją emerytur.
Prawo do emerytury
Od 1 października 2017 roku w Polsce obowiązuje wiek emerytalny, który był właściwy do 2012 roku, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało obniżenie wieku emerytalnego z 67 lat dla wszystkich Polaków już podczas kampanii wyborczej. Dotrzymało słowa, dlatego można obecnie przechodzić na emeryturę nieco wcześniej - w przypadku kobiet o 7 lat, a w przypadku mężczyzn o 2 lata.
Co wpływa na wysokość świadczenia?
Przy obliczaniu należnego emerytowi świadczenia ZUS bierze pod uwagę wiele czynników. Liczy się przede wszystkim to, ile składek emerytalno-rentowych odprowadził pracownik do ZUS i do OFE. W praktyce więc można powiedzieć, że emerytura jest zależna od wysługi lat. Największą emeryturę wypracują sobie te osoby, które będą pracować nieprzerwanie do osiągnięcia wieku emerytalnego i podstawa opłacania ich składek będzie przy tym wysoka.
Na wysokość przyszłej emerytury wpływ ma również to, w jakim terminie przyszły emeryt złoży wniosek o przyznanie i wyliczenie świadczenia.
Warto poczekać do lipca
Odłożenie wniosku o emeryturę przez osobę, która osiągnęła już wiek emerytalny do lipca lub sierpnia danego roku, jest uzasadnione pod względem ekonomicznym. Dzięki temu emerytura będzie wyższa niż w momencie ubiegania się o nią w pierwszej połowie roku. Z czym jest to związane?
Co roku bowiem dokonywana jest waloryzacja wysokości emerytur w Polsce. Odłożenie momentu składania wniosku o emeryturę do lipca to dobra decyzja, nawet jeśli emeryt ukończył wymagany wiek emerytalny kilka miesięcy wcześniej. 1 lipca 2018 roku składki emerytalne zgromadzone w ZUS zostały zwaloryzowane, czyli podwyższone o 108,68 proc., a na ich podstawie ustalana jest wysokość emerytury, dlatego automatycznie przyznane świeżo upieczonemu emerytowi świadczenie będzie o przynajmniej 9 proc. wyższe, niż gdyby wniosek o emeryturę złożył w pierwszej połowie 2018 roku.
Eksperci wskazują jednocześnie, że waloryzacja składek emerytalnych, która zostanie dokonana za rok, tj. 1 czerwca 2019 roku będzie jeszcze wyższa, co oznacza, że osobom w wieku emerytalnym po prostu opłaca się poczekać do lipca przyszłego roku ze złożeniem wniosku o emeryturę.