Emerytura i odprawa po zakończonej pracy zwykle idą ze sobą w parze. Jakie warunki muszą przy tym zostać spełnione, aby pracownik w związku z przejściem na świadczenie emerytalne, otrzymał od pracodawcy odprawę?
W momencie nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury oraz definitywnego rozwiązania stosunku pracy, pracownik uzyskuje prawo do odprawy emerytalnej z każdego stosunku pracy.
Przepisy ogólne
Warunki przechodzenia na emeryturę i prawo do ubiegania się o odprawę są wskazane w przepisach Kodeksu pracy. W art. 921 ustawodawca zawarł zasadę, że pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na takie świadczenia, przysługuje jednocześnie odprawa. Powinny więc zaistnieć dwie przesłanki, aby mógł on ją otrzymać:
- rozwiązanie stosunku pracy,
- nabycie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub do emerytury.
Rozwiązanie stosunku pracy może przy tym wynikać z tego, że pracownik nabył prawo do emerytury lub renty, zbiegać się w czasie z nabyciem prawa do takich świadczeń lub jego przyczyną jest właśnie nabycie prawa do emerytury lub renty i jednoczesne ustanie zatrudnienia w chwili przyznania świadczenia.
Nie ma znaczenia fakt, w jakim trybie pracodawca rozwiąże ze swoim pracownikiem uprawnionym do renty lub emerytury umowę o pracę, aby nabył on prawo do odprawy emerytalno-rentowej.
Odprawa od każdego pracodawcy
Świadczenie, jakim jest odprawa emerytalna, musi być wypłacone przez każdego pracodawcę, u którego był on zatrudniony. Co ciekawe, jeśli pracownik miał podpisanych kilka umów o pracę z tym samym pracodawcą, to z mocy prawa przysługiwać mu będzie odprawa z każdego stosunku pracy oddzielnie.
Nawet w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia pracownika ze statusem emeryta, a później następuje rozwiązanie stosunku pracy i pracownik zostaje wyłącznie emerytem, ma prawo do otrzymania odprawy, o ile wcześniej nie została ona wypłacona. Zgodnie z orzecznictwem sądowym, status emeryta nie dyskwalifikuje z prawa do podjęcia ponownego zatrudnienia u tego samego lub innego pracodawcy. Okoliczności te nie pozbawiają prawa do odprawy emerytalnej. Dla prawa do odprawy istotne jest to, aby stosunek pracy ustał definitywnie, a pracownik stał się wyłącznie emerytem.