
Obniżona stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (CIT), w wysokości 9 proc., przysługuje tylko niektórym podatnikom. Muszą oni spełniać określone w ustawie o CIT warunki. Kiedy podatnik może stracić prawo do wykorzystywania tej stawki?
Prawo do opłacania podatku CIT według stawki 9 proc. mają ci podatnicy, którzy w danym roku podatkowym osiągają przychody nieprzekraczające wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro.
Dla kogo 9 proc. CIT?
Jeszcze do końca 2018 roku preferencyjną stawką podatku CIT było 15 proc. Od 1 stycznia, w związku z realizacją rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wprowadzono obniżoną stawkę podatku CIT w wysokości 9 proc. Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT od 1 stycznia 2019 roku obniżona stawka podatku CIT w wysokości 9 proc. ma zastosowanie wyłącznie do dochodów innych niż dochody z zysków kapitałowych.
Nie każdy podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych ma prawo skorzystać z preferencyjnej stawki CIT. Przysługuje ona tym podatnikom, u których przychody w danym roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro. Suma ta przeliczana jest według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.
Również podatnicy, którzy w 2019 roku rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej czy mali podatnicy mają prawo obliczać zaliczki na CIT przy zastosowaniu stawki w wysokości 9 proc. za miesiące lub kwartały, w których ich przychody osiągnięte od początku roku podatkowego nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej 1,2 mln euro.
Uwaga na utratę prawa do preferencyjnej stawki CIT
Jeśli zdarzy się, że podatnik, który stosuje obniżoną stawkę CIT od początku roku, w trakcie trwania roku podatkowego przekroczy limit przychodów, automatycznie traci prawo do zastosowania stawki 9 proc. CIT. Będzie on musiał uzupełnić wartość uprzednio zapłaconych w trakcie roku zaliczek na poczet podatku, wraz z należnymi fiskusowi odsetkami.
Podatnik musi przez cały czas przeliczać łączną wysokość swoich przychodów i sprawdzać, czy w danym miesiącu roku podatkowego nie przekraczają one równowartości kwoty 1,2 mln euro. Jeśli tak się stanie, musi zapłacić zaliczkę na podatek liczoną od dochodu uzyskanego z całego roku wedle stawki 19 proc., nie jak we wcześniejszych miesiącach 9 proc.
Utrata prawa do stosowania preferencyjnej stawki CIT dotyczy tak dużych, jak i małych przedsiębiorców, łącznie z tymi, którzy w danym roku rozpoczęli działalności.