Obowiązek wysyłki pliku JPK_VAT do Ministerstwa Finansów funkcjonuje od 1 stycznia 2018 roku. Przedsiębiorcy muszą przesyłać odpowiedni dokument w formie elektronicznej. Kiedy istnieje potrzeba złożenia do resortu finansów jego korekty?
Każda zmiana dokonywana w rejestrze VAT powoduje, że podatnik musi złożyć do Ministerstwa Finansów korektę JPK_VAT. Korekta błędu w deklaracji VAT również staje się podstawą do skorygowania Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Jak wysłać jednolity plik kontrolny?
Przedsiębiorcy co miesiąc muszą przesyłać do Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny, w skrócie JPK_VAT. To nic innego, jak rejestr zakupu i sprzedaży VAT w postaci elektronicznej. W celu dokonania wysyłki rejestru przedsiębiorca musi przetworzyć informacje z Rejestrów sprzedaży i zakupów VAT do określonego urzędowo formatu elektronicznego. Plik musi zawierać spójne dane z przesłaną do urzędu skarbowego deklaracją VAT. JPK_VAT musi być wysyłany co miesiąc do MF, bez względu na to, w jakim trybie przedsiębiorca rozlicza VAT - miesięcznie czy kwartalnie.
Wysyłka pliku JPK_VAT zatwierdzana jest podpisem kwalifikowanym, elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP. Dla mikro firm natomiast istnieje możliwość wysyłki autoryzowanej kwotą przychodu, kiedy to JPK_VAT nie będzie wymagał podpisu elektronicznego.
Zdarza się, że w deklaracji VAT przedsiębiorca popełni błąd i musi ją skorygować. Korekta może być też konieczna w przypadku Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Jak i kiedy korygować JPK_VAT?
Jeśli w deklaracji VAT podatnik popełnił błąd i ją skorygował, powinien jednocześnie złożyć korektę JPK_VAT. Polega ona na złożeniu w całości nowego pliku z poprawionymi danymi. Ministerstwo Finansów będzie miało świadomość, że ma do czynienia z korektą, o czym będzie świadczyć późniejsza data wygenerowania pliku oraz oznaczenie w polu „cel złożenia” wariantu nr 1. Wariant ten informuje, że nie jest to pierwotny plik (kiedy wpisywane jest tu oznaczenie 0), ale korekta pliku.
Każda korekta dokonywana w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K pociąga za sobą obowiązek po stronie podatnika do skorygowania Jednolitego Pliku Kontrolnego, ponieważ musi on odzwierciedlać dane wskazane w deklaracji VAT.
Niekoniecznie jednak wystawienie przez przedsiębiorcę faktury korygującej spowoduje zmiany w deklaracji VAT, a tym samym konieczność skorygowania JPK_VAT. Będzie to miało miejsce, jeśli faktura korygująca sprzedaż powoduje zwiększenie podstawy opodatkowania VAT, ponieważ jej prawidłowe zaksięgowanie zmusza podatnika do cofnięcia się do okresu pierwotnego. Wtedy korekta JPK_VAT będzie musiała mieć miejsce. Podobnie jest w przypadku, gdy faktura korygująca zakup zmniejsza podstawę opodatkowania VAT, co wymusza księgowanie na bieżąco w dacie otrzymania faktury korygującej.
Gdy jednak faktura korygująca nie powoduje cofania się w czasie do okresu pierwotnego lub faktura korygująca zakup zmniejsza podstawę opodatkowania podatkiem VAT, księgowania dokonuje się na bieżąco, w dacie jej otrzymania, przez co korekta JPK_VAT nie będzie konieczna.