Przedsiębiorcy posiadając wolne środki finansowe wypracowane w toku wcześniejszej działalności inwestycyjnej lub bieżącej działalności gospodarczej, może je spożytkować na kolejną inwestycję. Czy warto przeznaczyć posiadany kapitał na zakup nieruchomości komercyjnej? Kiedy taka inwestycja będzie opłacalna?
Stopa zwrotu z inwestycji, czyli rentowność oraz wszechstronna atrakcyjność danej nieruchomości komercyjnej decydują o tym, czy inwestycja w nią będzie opłacalna czy też nie.
Nieruchomość komercyjna na wynajem
Prowadząc działalność gospodarczą jedną z dziedzin, jakimi może zajmować się przedsiębiorca jest wynajem nieruchomości. Nieruchomości komercyjne są takimi lokalami, które są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie można je przekształcić ani zaadaptować do celów mieszkalnych. Inwestycje w nieruchomości komercyjne będa więc polegały na zakupie:
- lokali użytkowych,
- lokali usługowych,
- biur,
- biurowców,
- galerii handlowych,
- hoteli,
- magazynów.
- działek przeznaczonych na zabudowę komercyjną.
Nabywając nieruchomości komercyjne przedsiębiorca albo chce przenieść w inne miejsce swoją siedzibę lub oddział, albo też chce czerpać pożytki finansowe w postaci przychodów z wynajmu. Takie inwestycje mogą być bardzo dochodowe, jeśli zostaną przeprowadzone w odpowiednim momencie.
Rentowność generowana przez lokal
Inwestor decydując się na zainwestowanie swojego kapitału zawsze bierze pod uwagę rentowność całej inwestycji, czyli stopę zwrotu z kapitału. W przypadku nieruchomości komercyjnych aby obliczyć stopę zwrotu należy podzielić zyski z najmu netto rocznie na ofertową cenę sprzedaży nieruchomości. Wynik działania podawany jest w procentach i powinien on być wyższy, niż w przypadku lokaty bankowej czy obligacji skarbowych, w które również można zainwestować.
Przykład:
Wynajęty lokal komercyjny w Warszawie - ofertowa cena sprzedaży 800 000 zł
Stawka najmu netto wynosi 5000 zł miesięcznie, czyli 60 000 zł rocznie.
Rentowność inwestycji = 60 000/ 800 000 *100% = 7,5%.
Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na zainwestowanie w taką nieruchomość komercyjną, rok rocznie osiągnie stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału na poziomie 7,5 proc. W porównaniu ze średnią rentownością terminowych lokat bankowych, która wynosi 2,5-3% w skali roku, jest to dobra propozycja.
Decyzja o zakupie nieruchomości komercyjnej powinna być podjęta nie tylko przy braniu pod uwagę rentowność inwestycji. Należy jeszcze myśleć o tym, czy nieruchomość jest na tyle atrakcyjna, aby można było ją szybko wynająć. Jeśli będzie stała pusta, będzie generować niepotrzebne koszty inwestorowi.