Faktoring nie zmniejsza zdolności kredytowej przedsiębiorcy, a nawet wpływa na nią korzystnie.
Faktoring pozwala na pozyskanie pieniędzy natychmiast po wystawieniu faktury za dostawę produktów lub świadczenie usług, bez konieczności oczekiwania na spływ należności. Nie chroni jednak przed nierzetelnymi dłużnikami.
Potrzebujesz większej gotówki na już? Biznes-Firma poleca dofinansowanie dla firmy Tax Care »
Bieżące płatności przedsiębiorca może opłacać korzystając z wypracowanych dochodów w toku prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli nie są one wystarczające, musi poszukać pewnych zewnętrznych źródeł finansowania bieżącej działalności. Może skorzystać z kredytu obrotowego w banku, albo na przykład zdecydować się na faktoring. Co będzie korzystniejsze? Kiedy faktoring uzyska przewagę nad kredytem obrotowym?
Faktoring sposobem na pozyskanie zewnętrznych środków finansowych
Główną przewagą, jaką ma faktoring nad kredytami bankowymi, jest to, że skorzystanie z takiej usługi finansowania zewnętrznego nie odbija się w sposób negatywny na zdolności kredytowej firmy. Jest to szczególnie istotne, gdy firma już uprzednio zaciągnęła kredyt bankowy, np. na sfinansowanie szeroko zakrojonego przedsięwzięcia inwestycyjnego.
Faktoring polega na wykupie wierzytelności przysługujących przedsiębiorcy względem odbiorców jego towarów i usług, połączonej ze świadczeniem dodatkowych usług finansowych.
Na mocy umowy faktoringowej firma faktoranta płaci za nieprzeterminowane faktury faktora, czyli dostawcy, a ten uiszcza za wcześniejsze pozyskanie środków finansowych pewien procent od kwoty wykazanej na fakturach. Może wcześniej dysponować pieniędzmi, na które niejednokrotnie musiałby czekać kilka tygodni. Dzięki nim swobodnie reguluje bieżące płatności, bez konieczności zapożyczania się w banku.
Kiedy lepszy faktoring?
Usługa faktoringu polecana jest tym przedsiębiorcom, którzy nie chcą zmniejszać swojej zdolności kredytowej, a jednocześnie pragną uzyskać zewnętrzne źródło finansowania bieżącej działalności. Faktoring jest łatwiej dostępny niż kredyt dla przedsiębiorców, którzy z różnych względów nie dysponują wysoką zdolnością kredytową. Przy udzielaniu faktoringu faktorant bierze pod uwagę ogólną kondycję finansową firmy oraz rzetelność dłużników danej firmy.
Pamiętać należy, że przedmiotem obrotu w faktoringu mogą być wyłącznie nieprzeterminowane faktury.
Faktoring w przeciwieństwie do kredytu bankowego nie wymaga przedstawiania zabezpieczeń. Niemniej, faktor musi liczyć się z tym, że jeśli dłużnik nie zapłaci wymagalnego zobowiązania wynikającego z faktury, faktorant na mocy regresu może zwrócić się z zapłatą za fakturę do faktora.
Nie można jednak powiedzieć, aby faktoring, który najczęściej występuje w formie z regresem, był sposobem na zabezpieczenie się przed nierzetelnymi dłużnikami. Koszty ściągania przeterminowanych wierzytelności poniesie niestety wierzyciel, chyba że będzie miał możliwość skorzystania z faktoringu pełnego, bez regresu.