
Metoda kasowa jest formą rozliczenia, z której korzystać mogą wyłącznie mali podatnicy w związku z uprzednio dokonanym wyborem. Jak przy takiej metodzie rozliczania podatku VAT można korzystać z obowiązkowej dla wielu przedsiębiorców kasy fiskalnej? Kiedy wydawać paragon fiskalny klientom, będącym osobami fizycznymi?
Przy prowadzeniu ewidencji na kasie fiskalnej i stosowaniu metody kasowej rozliczania się z podatku VAT, przedsiębiorca ma wybór, kiedy wydać paragon: albo z dniem otrzymania zapłaty, albo maksymalnie w 180 dniu od dnia dokonania dostawy.
Kto może stosować metodę kasową?
W przepisach ustawy o VAT ustawodawca wskazał, kto i w jakich sytuacjach może stosować metodę kasową rozliczania się z podatku VAT. Może tego dokonać mały podatnik, który wybierze taką metodę rozliczania się z fiskusem. Wówczas składa kwartalne deklaracje podatkowe i ma specjalny moment powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty:
- w przypadku dokonania dostawy lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT, bądź
- nie później niż 180 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w punkcie poprzednim.
Rozliczenie transakcji dla osoby fizycznej
W przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, obowiązek podatkowy powstaje w momencie, kiedy dokonają zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi. Jej rozliczenie może być natychmiastowe, ale obowiązek podatkowy powstać może też ostatecznie 180 dnia od wydania towarów lub wykonania usługi. Podatnik musi też wykazać sprzedaż i podatek należny fiskusowi w deklaracji za ten okres.
Kiedy wydać paragon i nabić transakcję na kasę?
Mali podatnicy rozliczający się metodą kasową z fiskusem z podatku VAT powinni drukować paragon fiskalny lub wydawać fakturę z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.
W rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących, w § 6 ust. 1 pkt 1 określono termin zaewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Według nowych regulacji, podatnicy prowadzący ewidencję, wystawiają i wydają nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny już podczas dokonywania sprzedaży. Powinien to zrobić nie później niż z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności.
Wyjątkiem od reguły, jaki został ujęty w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących, są kasy umieszczone w automatach. Podatnik ma wybór, kiedy wyda paragon. Może być to albo data wykonania usługi, albo data otrzymania płatności. W przypadku osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT czynnym, z rozliczeniem VAT można poczekać aż do 180 dnia od wykonania usługi, jeśli wcześniej nie nastąpi zapłata. To także ostateczny termin na zaewidencjonowania sprzedaży i wydanie paragonu.