
W Polsce na próżno w przeważającej liczbie ogłoszeń o pracę zamieszczanych w prasie czy w internecie można szukać choćby widełek oferowanego kandydatom wynagrodzenia. Wkrótce ma się to zmienić, za sprawą nowelizowania prawa pracy.
W 2020 roku może wejść w życie zmiana dotycząca ujawniania w ofertach pracy widełek płacowych lub stawki wynagrodzenia dla kandydatów na pracowników. Ma to związek z projektowanymi modyfikacjami przepisów prawa pracy.
Brak jednoznacznej informacji
Oferta pracy jest jednym z najważniejszych elementów procesu rekrutacji pracowników. To w takim anonsie kandydat może sprawdzić, jakie wymagania ma potencjalny pracodawca i co mu oferuje. Jednak, jak wynika z badania Hays Poland „(Nie)jawne oferowane wynagrodzenie. Przyszłość rynku pracy”, zaledwie w 18 proc. przypadków firmy w Polsce zamieszczają w swoich ogłoszeniach o pracę informację o wysokości wynagrodzenia. Tymczasem zdecydowana większość, bo 76 proc. kandydatów uważa, że pracodawca powinien mieć obowiązek ujawniania oferowanych wynagrodzeń.
Już w poprzedniej kadencji Sejmu rozpatrywano możliwość wprowadzenia w życie zmian w prawie pracy, które miałyby zwiększyć jawność wynagrodzeń w Polsce. Ponownie kwestia ta wróciła pod obrady.
Nowe regulacje prawne
Politycy przygotowali nowe propozycje zmian w Kodeksie pracy dotyczące ujawniania wysokości oferowanego wynagrodzenia w procesie rekrutacji. Mieliby oni obowiązek podawania przy tym w swoich ogłoszeniach o pracę kwoty wynagrodzenia brutto. Gdyby jednak nie wywiązywali się ze swojego obowiązku, narażaliby się na nałożenie na nich grzywny. Kara mogłaby być zastosowana również i wtedy, gdy pensja podawana w ogłoszeniu byłaby nieadekwatna do rzeczywistych zarobków oferowanych pracowników. Jeśli pracodawca w ogłoszeniu podałby widełki wynagrodzenia, osoba rekrutowana mogłaby negocjować jego wysokość.
Jak na zmiany zapatrują się firmy?
Powoli zmienia się podejście firm w Polsce do procesu rekrutacji pracowników. Na pewno wpływ na to ma malejące bezrobocie. Dziś to firmy zabiegają o pracownika i muszą poświęcić więcej czasu na znalezienie odpowiedniego kandydata.
Ujawnianie w ofertach pracy choćby widełek płacowych, a najlepiej konkretnej stawki zarobków, wpływa jednak korzystnie na skrócenie procesu rekrutacji i większą jego efektywność. Nie ma sytuacji, w której po przejściu wielu etapów rekrutacji na koniec pracownik dowiaduje się o stawce wynagrodzenia, która nijak ma się do jego oczekiwań.
Nałożenie na pracodawców odgórnego obowiązku informowania w ofertach pracy o wysokości oferowanego wynagrodzenia usprawni proces rekrutacji i pomoże zapobiegać dyskryminacji płacowej.