Umowa o dzieło jest jednym ze sposobów nawiązania stosunku prawnego pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. W tym wypadku zlecający dzieło zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia, a przyjmujący je, do jego należytego wykonania. Płatność realizowana jest za efekty, nie zaś za samą pracę. Jakie składki ZUS będzie trzeba opłacać od umów o dzieło w 2017 roku?
W 2017 roku nie będzie obowiązkowego oskładkowania umów o dzieło, chyba że taka umowa została zawarta z dotychczasowym pracownikiem pracodawcy lub jest wykonywana na rzecz takiego pracodawcy.
Na razie bez składek
Nic nie wskazuje na to, aby umowy o dzieło od 1 stycznia 2017 roku miały podlegać pełnemu oskładkowaniu, choć rząd nie wyklucza takiego rozwiązania w przyszłości. Obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy o dzieło mógłby wesprzeć budżet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który boryka się z dużym deficytem, a będzie on jeszcze większy z uwagi na obniżenie wieku emerytalnego w Polsce.
Wykonując pracę wyłącznie na podstawie umowy o dzieło, pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym, ponieważ taka umowa występująca samoistnie nie stanowi tytułu do ubezpieczenia.
Kiedy od umowy o dzieło płaci się składki?
Tylko w niektórych przypadkach zleceniodawca dzieła będzie zobowiązany do odprowadzenia od takiej umowy składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika. Ma to miejsce, jeśli umowa o dzieło została zawarta z własnym pracodawcą lub jest ona wykonywana na rzecz własnego pracodawcy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ umowa o dzieło z własnym pracodawcą lub na jego rzecz będzie traktowana w zakresie ubezpieczeń społecznych jak umowa o pracę, na co wskazuje art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Pracownikiem jest także osoba wykonująca pracę na podstawie umowy o dzieło, jeśli taka umowa zawarta została z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeśli w ramach takiej umowy taka osoba wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Od takiej umowy należy opłacić obowiązkowo składki na ubezpieczenie:
- emerytalne,
- rentowe,
- chorobowe,
- wypadkowe.
Nie ma to zastosowania w przypadku pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim, wychowawczych lub urlopie bezpłatnym, którzy wykonują umowę o dzieło dla swojego pracodawcy. Nie przysługuje im bowiem status własnego pracownika.