Coraz więcej pracodawców zaczyna doceniać doświadczonych i dojrzałych pracowników, choć do niedawna ukończenie 50-tego roku życia oznaczało nikłe szanse na zmianę pracy na lepszą lub znalezienie nowej w przypadku zwolnienia przez dotychczasowego pracodawcę.
Wśród wielu pracodawców wciąż pokutuje przekonanie, że pracownik 50+ jest wolniejszy, mniej kreatywny i częściej niż jego młodsi współpracownicy choruje. Nic bardziej mylnego. Zatrudnienie takiego pracownika wiąże się z pewnymi korzyściami. Jakimi?
Jesteś po 50-ce? Do emerytury niedaleko. Lokuj środki by szybko się pomnażały i zabezpieczyły Twoje wydatki na emeryturze. Biznes-Firma poleca lokatę na deser Expandera »
Pracownik starszy wiekiem jest bardziej odpowiedzialny i oddany pracy, doświadczony i popełnia mniej błędów, a przy tym rzadziej zwalnia się z pracy, co w przypadku pracodawcy powoduje oszczędności związane z procesem rekrutacji, który musiałby wszcząć w przeciwnym przypadku.
Co więcej, osoby, które ukończyły ten wiek mogą czerpać satysfakcję z wykonywania konkretnej pracy, a co za tym idzie mogą nadal rozwijać swoją karierę zawodową.
Od kilku lat osoby w wieku 50+ są otoczone szczególną troską i ochroną, szczególnie te, które znajdują się w trudnej sytuacji po utracie dotychczasowej pracy. By zachęcić takie osoby do kontynuacji ścieżki zawodowej, wprowadzono różne zmiany, m.in. programy i projekty, które ułatwiają bardziej doświadczonym stażem i wiekiem pracownikom uzupełnianie wiedzy zawodowej, rozszerzenie posiadanych już kompetencji, a także nabycie nowych i aktywny powrót na rynek pracy - mówi Patrycja Mazur, ekspert Biznes-Firma w zakresie Zarządzania w firmie i HR.
Pracodawcy z kolei, którzy doceniają doświadczenie osób powyżej 50 roku życia i zatrudniają je, mogą korzystać z wielu udogodnień.
Korzyść dla pracodawców
Jesteś w grupie 50+? Czy zabezpieczyłeś swoją emeryturę? Biznes-Firma poleca Prudential emerytura bez obaw»
Jedną z takich korzyści jest chociażby to, że pracodawca zatrudniający osoby powyżej 50 roku życia jest zwolniony przez okres 12 miesięcy z płacenia składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zwolnienie natomiast bezterminowe przysługuje w momencie zatrudnienia kobiety powyżej 55 lat oraz mężczyzny powyżej 60 lat. Obowiązuje to zarówno osoby nowo zatrudnione jak i obecnych pracowników.
Kolejnym udogodnieniem jest skrócenie okresu opłacania urlopu chorobowego. W przypadku, gdy na chorobowym jest młody pracownik, pracodawca zobowiązany jest wypłacić mu 80 % wynagrodzenia przez okres 33 dni, natomiast w momencie gdy choruje pracownik powyżej 50+, pracodawca zobowiązany jest płacić przez 14 dni, a pozostały czas nieobecności w pracy pokrywa ZUS.
Pracodawcy, którzy planują poszerzać umiejętności i wiedzę starszych pracowników mogą korzystać z dofinansowania szkoleń, korzystając z tak zwanego funduszu szkoleniowego. Co więcej, pracodawcy mają możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy doradcy zawodowego oraz indywidualnych porad zawodowych. Doradca, na podstawie analizy kompetencji takich pracowników, może pomóc dobrać szkolenie uzupełniające lub podnoszące kwalifikacje - podkreśla Patrycja Mazur..
Nie bez znaczenia jest także fakt, że pracodawcy zatrudniający osoby starsze mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów wyposażenia stanowiska pracy, natomiast zatrudniając takie osoby do prac publicznych bądź interwencyjnych, pracodawca może otrzymać refundację części kosztów poniesionych na ich wynagrodzenie i składki na ubezpieczenie społeczne.