Inwestowanie wakacje i obligacje czy w waluty jest nazywane inwestowaniem konwencjonalnym. Dla osób, które nie są usatysfakcjonowane uzyskiwaną w ten sposób stopą zwrotu z zainwestowanego kapitału, być może przeznaczone będą inwestycje alternatywne. Jakie one są?
Inwestycje alternatywne są trudne pod względem realnej oceny ich zyskowności. Mają niższą płynność od inwestycji na rynku pieniężnym czy giełdowym, ale w warunkach krachu giełdowego czy niskich stóp procentowych są dobrym rozwiązaniem dla inwestorów chcących zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny.
Pojęcie inwestycji alternatywnych
Najprościej rzecz ujmując, można zdefiniować pojęcie inwestycji alternatywnych tak, że są to inwestycje w mało popularne instrumenty. Nie opierają się one na papierach wartościowych - akcyjnych i dłużnych, ale na narzędziach, które niekoniecznie mają stricte inwestycyjny charakter. Są one pożądane w okresie, w którym panuje głęboka bessa na giełdzie, a niskie stopy procentowe panujące w danym kraju nie dają zbyt wiele zarobić z tytułu obligacji Skarbu Państwa czy lokat bankowych terminowych.
Wśród inwestycji alternatywnych wymienia się inwestycje w:
- metale szlachetne - złoto, srebro, platyna,
- kamienie szlachetne - diamenty, rubiny, szafiry itd.
- dzieła sztuki,
- wina i inne, markowe alkohole,
- nieruchomości, w tym grunty.
Inwestycje giełdowe niekoniecznie muszą mieć konwencjonalny charakter. Również i w tym przypadku można wymienić aktywa nie będące w powszechnym użyciu przez inwestorów. Typowymi ich przykładami są:
- fundusze hedgingowe
- inwestycje private equity
Dlaczego warto?
Inwestor powinien rozważyć możliwość zainwestowania posiadanych środków finansowych w instrumenty alternatywne, jeśli dotychczasowe inwestycje nie przynoszą oczekiwanej stopy zwrotu lub wiąże się z nimi zbyt wysokie ryzyko straty części lub całości zainwestowanego kapitału. Jednocześnie, inwestycje alternatywne pozwalają na dywersyfikację portfela inwestycyjnego oraz zmaksymalizowanie zwrotu z inwestycji.
Należy pamiętać, że koszty inwestycji alternatywnych mogą być znacznie większe, niż inwestycji konwencjonalnych, przy jednoczesnym wysokim ryzyku płynności tego specyficznego rynku. Znacznie łatwiej sprzedać bowiem akcje spółki giełdowej, jeśli zajdzie taka konieczność, niż obrazy, rzeźby czy wiekową whisky z zyskiem.
Warunkami, w których warto rozważyć możliwość zainwestowania w instrumenty alternatywne jest wysoka zmienność na giełdzie i względnie niskie stopy zwrotu z rynku pieniężnego.