Wybór oprogramowania do prowadzenia podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów to kluczowa decyzja dla przedsiębiorcy. Czym kierować się dokonując takiej decyzji?
Przedsiębiorcy rozliczający się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych, według skali podatkowej lub podatku liniowego, zobowiązani są do prowadzenia księgowości m.in. w ramach podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. KPiR można prowadzić w formie tradycyjnej, lub korzystając z prostych programów komputerowych, najlepiej dostępnych w trybie online dla przedsiębiorcy.
Samodzielne prowadzenie KPiR
W małych i średnich przedsiębiorstwach, których przychód roczny nie przekracza kwoty 1 200 000 euro w poprzednim roku kalendarzowym, nie ma konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgowość może więc być prowadzona w formie podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, która jest znacznie prostszą ewidencją księgową, niż tzw. pełna księgowość. Podatkowa KPiR składa się przede wszystkim z ewidencji przychodów i kosztów podatkowych ponoszonych w toku prowadzenia działalności gospodarczej.
W wielu firmach obowiązek prowadzenia KPiR jest przekazywany w formie outsourcingu do wyspecjalizowanych biur rachunkowych. Można jednak samodzielnie wypełniać KPiR przy pomocy odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Dostępne w sieci internetowej narzędzia nie wymagają od przedsiębiorców dogłębnej wiedzy dotyczącej księgowości firmowej, aby właściwie prowadzić KPiR.
Jakie oprogramowanie będzie najlepsze?
Dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą najważniejsze jest, aby oprogramowanie do wypełniania KPiR było jak najtańsze, a przy tym funkcjonalne. W Internecie można znaleźć wiele programów online dla księgowości firmowej. Dzięki nim można mieć stały nadzór nad finansami przedsiębiorstwa.
Przy wyborze oprogramowania do prowadzenia KPiR należy wziąć pod uwagę to, czy wymaga ono instalacji na komputerze przedsiębiorcy czy też będzie dostępne w trybie online, z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu.
Dobre oprogramowanie do księgowości internetowej powinno być na bieżąco aktualizowane i dostosowywane do obowiązujących przepisów prawa.
Każdy program wykorzystywany do prowadzenia KPiR zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości i rozporządzeń dotyczących księgowości firmowej, musi zapewniać wgląd do wprowadzonych dokumentów dosłownie w każdej chwili, zaś dane przechowywane w programie powinny zostać odpowiednio zabezpieczone przed niebezpieczeństwem ich zniszczenia lub utraty. Dobrze by było, aby program komputerowy zapewniał automatyczne wykonywanie kopii zapasowej tychże danych, zapisywanych np. na serwerze wirtualnym.
Dobre programy do prowadzenia KPiR pozwalają na jej wydruk w takiej formie, która będzie zgodna z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.