
Kiedy pracodawca zatrudnia na dane stanowisko pracy nowego pracownika, musi dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim podstawą stosunku pracy jest pisemna umowa. Pracodawca i pracownik muszą ją podpisać. Jakie jeszcze obowiązki szef firmy ma wobec nowego podwładnego?
Pracodawca musi zapoznać nowo zatrudnianego pracownika z regulaminem pracy, przekazać mu informacje o zatrudnieniu, zapewnić szkolenie BHP i badania profilaktyczne, a także zgłosić do ubezpieczenia, odprowadzać podatek dochodowy i składki na ZUS.
Czynności wykonywane jednorazowo
Po podpisaniu umowy o pracę pracodawca powinien dopełnić wiele obowiązków wobec osoby nowo zatrudnionej. To między innymi obowiązki wykonywane jednorazowo, jak:
- zapoznanie pracownika ze strukturą prawa wewnętrznego przedsiębiorstwa,
- przekazanie pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia,
- wstępne szkolenie BHP,
- zapewnienie badań profilaktycznych.
Pracodawca powinien przedstawić pracownikowi dokładne zasady zatrudnienia, przepisy BHP oraz wdrożyć go w przepisy wewnętrzne funkcjonowania przedsiębiorstwa, które zebrane są zwykle w regulaminie pracy. Pracownik musi to potwierdzić na piśmie.
Informacje o warunkach zatrudnienia powinna być przekazana pracownikowi w terminie do 7 dni od momentu zatrudnienia. Powinna ona też uwzględniać takie informacje jak:
- częstotliwość wypłaty wynagrodzenia,
- norma czasu pracy,
- wymiar urlopu wypoczynkowego przysługujący pracownikowi,
- długość okresu wypowiedzenia.
W przypadku, gdy pracodawca nie ma regulaminu zakładowego, informacja o warunkach zatrudnienia ponadto powinna uwzględniać dane o czasie pracy w nocy, sposobie potwierdzania obecności pracownika i przekazywania informacji o nieobecności oraz o sposobie, czasie i miejscu wypłaty wynagrodzenia.
Pracodawca nie może dopuścić do pracy nowo zatrudnionego pracownika, zanim nie zapewni mu szkolenia z BHP. Musi on poinformować w ramach szkolenia o przepisach w przedsiębiorstwie oraz o zasadach wykonywania pracy na danym stanowisku. Oprócz szkolenia BHP, nowo zatrudniony pracownik przed rozpoczęciem pracy musi wykonać badania profilaktyczne - badania wstępne.
Czynności wielorazowe
W toku zatrudnienia pracodawca powinien prowadzić akta osobowe pracownika zgodnie z ustawą Kodeks pracy. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu grzywna w wysokości od 1 do 30 tys. zł. Jego obowiązkiem jest zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych do ZUS i odprowadzanie składek na odpowiednie ubezpieczenia. Musi też płacić podatek dochodowy od osób fizycznych z jego wynagrodzenia oraz przekazywać mu w każdym roku PIT-11, czyli informację o wysokości uzyskanego dochodu w danym roku podatkowym.