
Prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach pozwala na opracowywanie i wdrażanie innowacji, które unowocześniają polską gospodarkę jako całość. Te firmy, które angażują się w tego rodzaju działalność, mają prawo do zastosowania ulgi B+R. Jakie koszty uprawniają do niej?
Katalog kosztów kwalifikowanych, których poniesienie przez przedsiębiorcę uprawnia go do zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej, wskazano w ustawie o PIT i ustawie o CIT.
Kto skorzysta z ulgi B+R?
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, przedsiębiorca, czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą, ma prawo do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Warunkiem skorzystania z niej jest poniesienie w ciągu danego roku rozliczeniowego kosztów kwalifikowanych, wskazanych w ustawach o PIT i CIT oraz spełnienie innych określonych przez ustawodawcę warunków.
Przedsiębiorca powinien ponieść koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika podatku CIT z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych oraz kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika PIT z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Koszty kwalifikowane w uldze B+R
Pełen katalog kosztów kwalifikowanych, których poniesienie przez przedsiębiorcę uprawnia do skorzystania z ulgi B+R, został wskazany w art. 26e ustawy o PIT oraz w art. 18d ustawy o CIT. Kosztami tymi będą:
- koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,
- koszty pracownicze, związane stricte z realizacją działalności o charakterze badawczo-rozwojowym,
- odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, ale z wykluczeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali, które są odrębną własnością.
Ponadto do kosztów kwalifikowanych zalicza się też nabycie:
- niebędącego środkami trwałymi specjalistycznego sprzętu, który wykorzystany został bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, m.in. naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
- usługi wykorzystywania aparatury naukowo-badawczej, wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności B+R, o ile zakup usługi nie wynikał z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem;
- ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez podmiot będący jednostką naukową oraz nabycie od niego wyników prowadzonych badań naukowych, niezbędnych dla działalności badawczo-rozwojowej.
Do kosztów kwalifikowanych pozwalających na skorzystanie z ulgi B+R można doliczyć odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeśli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem. Kosztem takim jest również koszt uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na czynności wymienione w ustawach o PIT i CIT.