Pracownik może przebywać na zasiłku chorobowym i zwolnieniu lekarskim łącznie 182 dni w każdym roku kalendarzowym. Okres ten wydłuża się do 270 dni przy zachorowaniu na gruźlicę. Pomimo braku świadczenia pracy w okresie choroby, pracodawca i tak musi ponosić pewne koszta. Jakie?
Pracodawca płaci od 70 do 100 proc. wynagrodzenia pracownikowi za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim przez pierwsze 33 dni choroby. Później obowiązek ten przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Wynagrodzenie za czas choroby
Chory pracownik najczęściej idzie do lekarza i otrzymuje zwolnienie chorobowe L4, na którym może przebywać maksymalnie 182 dni lub 270 dni w przypadku gruźlicy. Po tym czasie, o ile nadal choroba spowodowała niezdolność do pracy, ma prawo do ubiegania się do ZUSu o rentę stałą lub czasową. ZUS może podjąć decyzję o wysłaniu ubezpieczonego na świadczenie rehabilitacyjne, przysługujące przez 12 miesięcy. Jeśli rehabilitacja nie spowoduje, że dana osoba będzie mogła wrócić do pracy, może starać się jeszcze raz o rentę.
W czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownik nie jest pozbawiony środków do życia. Otrzymuje:
- 80 proc. wynagrodzenia podczas choroby,
- 70 proc. wynagrodzenia w czasie przebywania w szpitalu,
- 100 proc. wynagrodzenia, gdy stwierdzono u niego chorobę zawodową, miał miejsce wypadek przy pracy lub zwolnienie u kobiety spowodowane jest chorobą w czasie ciąży.
Zasiłek z tytułu choroby może ulec zmniejszeniu o dodatkowe 25 proc., jeśli pracownik nie zawiadomi niezwłocznie pracodawcy o zwolnieniu i nie dostarczy mu go w ciągu 7 ustawowych dni.
Pracodawca płaci 33 dni
Od momentu rozpoczęcia zwolnienia chorobowego L4, pracodawca ponosi koszty choroby pracownika. Przez pierwsze 33 dni przebywania na zwolnieniu zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia chorobowego pracownikowi, a jeśli zwolnienie trwa nadal, to od 34 dnia pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS.
Wyjątkiem od reguły są osoby w wieku powyżej 50. roku życia, którym pracodawca w okresie choroby płaci wynagrodzenie z własnych środków tylko przez 14 pierwszych dni zwolnienia. Później obowiązek ten przejmie ZUS.
Dla pracodawców obowiązek płacenia wynagrodzenia w czasie choroby pracownika, przez ponad miesiąc, jest poważnym kosztem, dlatego chcą się upewnić, czy rzeczywiście pracownik jest chory. Mogą skontrolować każde zwolnienie lekarskie, podobnie jak ZUS.