
Na podstawie Konstytucji Biznesu, czyli zbioru praw i obowiązków dotyczących przedsiębiorców, powstała instytucja Rzecznika MŚP - Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jakie kompetencje ma ten rzecznik i jakie prawa może mieć w przyszłości?
Rzecznik MŚP w przyszłości może uzyskać kompetencje do występowania w sprawach cywilnych z zakresu ubezpieczeń społecznych czy wnoszenia skarg kasacyjnych od prawomocnych orzeczeń w takich sprawach.
Co robi Rzecznik MŚP?
Do podstawowych zadań Rzecznika MŚP należy gwarantowanie wdrażania wszelkich zasad ujętych w Konstytucji Biznesu. Poza tym podejmuje on takie zadania jak:
- działania o charakterze systemowym dotyczące ogólnie rzecz ujmując przedsiębiorców,
- rozstrzygnięcia rozbieżności w orzecznictwie,
- podejmowanie interwencji w indywidualnych sprawach przedsiębiorców,
- opiniowanie aktów prawnych dotyczących działalności gospodarczej,
- wnioskowanie o dokonanie przeglądu i oceny aktów prawnych pod kątem ewentualnej zmiany przepisów.
Rzecznik MŚP ma umocowanie prawne do występowania do odpowiednich organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej. Może więc inicjować nowe akty prawne. Ponadto Rzecznik wspiera mediację pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji publicznej, a także występuje do Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni przepisów. Na bieżąco prowadzi współpracę z organizacjami zawodowymi, społecznymi i pozarządowymi. Zwraca się do odpowiednich organów, organizacji i instytucji z wnioskami o podjęcie innych działań mogących wpływać pozytywnie na prawa i interesy przedsiębiorców.
Wnioskuje o wszczęcie postępowań wobec osób, które naruszyły prawa przedsiębiorców. Mogą to być postępowania przygotowawcze, wyjaśniające lub dyscyplinarne.
Nowe kompetencje
Ograniczone narzędzia, jakimi dysponuje Rzecznik MŚP, mają być poszerzane w przyszłości. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przygotowało propozycje zmian dotyczących nadania nowych kompetencji Rzecznikowi MŚP. Niewykluczone, że Rzecznik będzie mógł w przyszłości podejmować czynności polegające na występowaniu w sprawach cywilnych z zakresu ubezpieczeń społecznych. Będzie mógł też wnosić skargi kasacyjne od prawomocnych orzeczeń w tych sprawach.