
Założenie działalności gospodarczej w 2019 roku może być dużo łatwiejsze dla wielu młodych przedsiębiorców, za sprawą dostępności wielu programów z Funduszy Europejskich. Z jakich dotacji będzie można skorzystać przy otwieraniu własnej firmy?
Unia Europejska dofinansowuje za pośrednictwem różnych programów przedsięwzięcia młodych przedsiębiorców oraz przedsięwzięcia innowacyjne. Warto skorzystać z takich dotacji również w 2019 roku.
Wsparcie dla innowacyjnych
W ramach funduszy unijnych młodzi przedsiębiorcy w przyszłym roku w dalszym ciągu będą mogli korzystać z programów wsparcia innowacyjnych pomysłów na biznes. Między innymi z działania „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Oferują one młodym ludziom kompleksowe wsparcie w tworzeniu i rozwijaniu start-upów, a funkcjonują w parkach technologicznych z Polski Wschodniej.
Warunki uzyskania dotacji obejmują:
- wiek do 35 lat,
- posiadanie innowacyjnego pomysłu na biznes,
- chęć otwarcia własnej działalności w województwie: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim.
Inną opcją są dotacje z programu Starter oraz BizNest adresowane do młodych firm typu start-up. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości typuje fundusze zalążkowe, venture capital i sieci aniołów biznesu, za pośrednictwem których może wspierać wartościowe pomysły potencjalnych przedsiębiorców lub młodych firm.
Dla osób młodych
Na założenie własnego biznesu można uzyskać dotację w wysokości około 20 tys. zł, jeśli wnioskodawca jest osobą młodą, w wieku maksymalnie do 30 lat, nie uczy się i nie pracuje. Zanim dotacja zostanie przyznana, analizowana jest sytuacja potencjalnego beneficjenta i jego indywidualne zdolności, co pozwoli stworzyć dla niego specjalny plan działania. Oprócz dotacji taka osoba może skorzystać z doradztwa zawodowego, szkoleń czy praktyk.
Dotacja dla bezrobotnych
Osoby w wieku powyżej 30 lat, które są zarejestrowane jako bezrobotne w Urzędzie Pracy, mogą złożyć wniosek o przyznanie pomocy z urzędu. Każdy może mieć nieco inne warunki udzielania dotacji na własną działalność, ale najczęściej trzeba wykazać, że wnioskodawca ma trudną sytuację na rynku pracy ze względu na takie cechy jak:
- wiek,
- płeć,
- niepełnosprawność,
- niskie wykształcenie,
- długotrwałe bezrobocie.
Dotacje na wsi
Osoby zamieszkujące tereny wiejskie oraz rolnicy mogą uzyskać od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dofinansowanie rzędu 100 tys. zł na założenie działalności gospodarczej. O pomoc powinny zwrócić się do urzędu gminy do Lokalnych Grup Działania.