Dla zapewnienia dostępu do sieci internetowej wszystkim użytkownikom w firmie czy w biurze, konieczne jest zakupienie dobrego routera. Jakie urządzenie spełni oczekiwania i będzie odpowiadało na potrzeby przedsiębiorstwa z sektora MSP?
Dobry router musi zapewniać wygodę dostępu do Internetu dla wszystkich użytkowników w firmie oraz stosować solidne zabezpieczenia uniemożliwiające dostęp czynników niebezpiecznych z zewnątrz do sieci wewnętrznej.
Do zastosowań biurowych i domowych
W przypadku małych i średnich firm najlepiej sprawdzają się urządzenia komputerowe i sieciowe dostosowane do potrzeb indywidualnych użytkowników, nie zaś firm. Te ostatnie najczęściej są duże i drogie, aby mogły obsługiwać różnorodne interfejsy i protokoły, a w małej firmie jest to po prostu zupełnie niepotrzebne. Nie warto więc wydawać w ten sposób bezzasadnie środków finansowych. Lepiej przeznaczyć je na nabycie routera małej wielkości, umożliwiającego rozczłonkowanie sieci internetowej na kilka stanowisk roboczych.
Jakie zadania powinien spełniać router?
Zadaniem routera nie jest jedynie podział łącza internetowego, ale i spełnianie innych funkcji sieciowych. Dobry router w firmie powinien zapewniać wygodę użytkowania i bezpieczną pracę dla wszystkich użytkowników.
Zakupiony na potrzeby małej i średniej firmy router musi przekazywać przede wszystkim pakiety danych między sieciami przyłączonymi do interfejsu tego urządzenia.
Dzięki routerom można stworzyć sieć komputerową z jednego łącza i pozwolić na swobodny dostęp do Internetu pracownikom i właścicielowi firmy. Współdzielenie łącza odbywa się poprzez wykorzystanie mechanizmów translacji.
Kupując router do firmy musimy zwrócić uwagę na to, czy obsługuje określony typ interfejsu WAN w celu połączenia z siecią operatora oraz interfejsów LAN przewodowo i bezprzewodowo wewnątrz sieci. Mały router do firmy powinien charakteryzować się funkcjami i parametrami wykraczającymi ponad przeciętną:
- Parametrami interfejsu WAN/LAN
- Parametrami siei bezprzewodowej
- Wygodną, intuicyjną administracją i mechanizmami dostępu
Ważną kwestią przy wyborze routera do firmy są względy bezpieczeństwa, pozwalające chronić sieć wewnętrzną przed ewentualnymi zagrożeniami z zewnątrz.
Podstawowym mechanizmem bezpieczeństwa w routerach do firm są listy dostępu, definiowane przy użyciu formularzy, pozwalające na zablokowanie dostępu do określonych usług oraz wyspecjalizowanych klas adresowych.
Wśród mechanizmów bezpieczeństwa routerów powinny się znaleźć rozwiązania:
- Blokowanie anonimowych połączeń z Internetu
- Ochrona przed atakami
- Blokowanie ruchu multicast
- Blokowanie wybranych witryn internetowych i skryptów