Sprzęt medyczny dla prywatnej kliniki czy na wyposażenie szpitala publicznego lub gabinetu lekarskiego można kupować za pieniądze własne właściciela takiej placówki, z udziałem dotacji celowych z budżetu państwa, na kredyt bankowy, a także z wykorzystaniem leasingu. Na jaki rodzaj leasingu najlepiej się w takim przypadku zdecydować?
Leasing finansowy jest najkorzystniejszym dla leasingobiorcy rodzajem leasingu przy zakupie sprzętu medycznego, z uwagi na możliwość zastosowania przy ratach leasingowych stawki VAT w wysokości 8% i dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Zewnętrzne źródło finansowania
Leasing pozwala na sfinansowanie zakupu środków trwałych na potrzeby firm, instytucji i osób prywatnych, bez konieczności inwestowania wysokich środków finansowych. Przy zakupie sprzętu medycznego podobnie jak i w przypadku innych przedmiotów leasingu, będzie istniała konieczność uiszczenia tzw. czynszu inicjalnego, co można postrzegać jako wpłatę własną leasingobiorcy.
Korzyści z opcji leasingu finansowego
Leasing aparatury medycznej można przeprowadzić z zastosowaniem leasingu operacyjnego lub finansowego. Najczęściej placówki medyczne wybierają przy tym drugą z opcji, bowiem leasing finansowy daje im możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu oraz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów części odsetkowej raty leasingowej, co zmniejsza podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W leasingu finansowym można ustalić dowolny okres trwania umowy, bez względu na zastosowaną stawkę amortyzacji środka trwałego, co zapewnia elastyczność produktu finansowego i możliwość jego dostosowania do potrzeb i możliwości finansowych leasingobiorcy.
Dodatkowym atutem przemawiającym za skorzystaniem z leasingu finansowego sprzętu medycznego jest fakt, że umowa leasingowa nie jest wówczas traktowana na mocy przepisów ustawy o VAT i podatku akcyzowym jako usługa. Z tego względy do wartości zakupionego sprzętu leasingobiorca nie ma obowiązku doliczenia podatku VAT w podstawowej stawce 23%. Może zastosować stawkę obniżoną, jaka obowiązuje dla sprzętu medycznego. Wynosi ona 8%.
Po zakończeniu umowy leasingu korzystający staje się właścicielem prawnym sprzętu medycznego, po uiszczeniu wszystkich płatności wynikających z zawartego kontraktu.
Jedyną wadą takiego rozwiązania jest to, że naliczany jest VAT od wartości odsetek, a nie tylko od wartości urządzenia, jakie jest przedmiotem leasingu.
Dlaczego nie leasing operacyjny?
Opcja leasingu operacyjnego nie jest korzystna dla leasingobiorców w przypadku zakupu sprzętu medycznego, ponieważ wymusza konieczność doliczania do każdej raty leasingowej stawki VAT w wysokości 23%, ponieważ w rozumieniu ustawy o VAT mamy wówczas do czynienia z usługą.