Starając się o uzyskanie dotacji, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek do instytucji pośredniczącej w rozdzielaniu dofinansowań. Podstawowym załącznikiem do wniosku jest biznesplan. Jak go napisać, aby mieć szansę na otrzymanie dotacji?
Biznesplan musi być oryginalny, kompletny i konkretny. Największe szanse na pozyskanie dotacji dają biznesplany opisujące innowacyjne przedsięwzięcia, w których znajdują się wyliczenia kwestii finansowych wiążących się z danym projektem.
Dotacje na start
Jedną z grup dotacji, o jakie można ubiegać się będąc przedsiębiorcą, są dotacje „na start”, czyli na założenie działalności gospodarczej. W ich przypadku konieczne jest dołączenie do wniosku beneficjenta, szczegółowego biznesplanu. Największe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez instytucję pośredniczącą, będą mieli projektodawcy, których biznesplan:
- obejmuje 12-miesięczny okres realizacji,
- dotyczy innowacyjnego przedsięwzięcia,
- posiada szczegółowo skonstruowany plan finansowy,
- posiada konkretne wytyczne realizacji,
- uwzględnia analizę mocnych i słabych stron przedsięwzięcia.
Osoba czytająca biznesplan już po zapoznaniu się z jego streszczeniem będzie wiedziała, czy przedsięwzięcie zasługuje na dofinansowanie, czy też nie. Analiza finansowa przedsiębiorstwa, które ma zostać otwarte dzięki dotacji, jest kluczowym elementem biznesplanu - nie tylko w przypadku ubiegania się o dotację, ale również przy pozyskiwaniu zewnętrznych inwestorów.
Pozostałe dotacje
Starając się o dotacje dla już działającej firmy, między innymi o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, należy przygotować biznesplan zgodnie z wytycznymi projektu, w którym ubiegamy się o środki finansowe. Zwykle taki biznesplan powinien zawierać elementy:
- strategię firmy,
- opis działań marketingowych,
- analizę konkurencji,
- strategię cenową,
- strategię zarządzania firmą,
- zestawienie kosztów oraz przychodów.
Biznesplan powinien być konkretny i zgodny z rzeczywistym stanem rzeczy. Musi zawierać wyliczenia kosztów, które wiążą się z realizacją danego przedsięwzięcia oraz wskaźniki rentowności. Te ostatnie najbardziej interesują potencjalnych inwestorów, którzy mogą zainwestować w dany biznes.
Innowacyjność projektów jest kluczem do sukcesu przy ubieganiu się o dotacje unijne w perspektywie budżetowej 2014-2020, ponieważ Unia Europejska chce wspierać innowacyjność europejskiej gospodarki, zdolnej do efektywnego konkurowania z innymi potęgami gospodarczymi, m.in. japońską czy amerykańską.
Uwaga!
Powielanie wzorów biznesplanów z internetu lub z innych, powszechnie dostępnych źródeł, nie jest dobrą metodą na pozyskiwanie dotacji. Urzędnik szybko dostrzeże fakt, że beneficjent nie napisał samodzielnie biznesplanu, a został on ściągnięty ze wzorców.