Jednym form finansowania przedsiębiorstw są fundusze Venture Capital. Jakie firmy mogą liczyć na pozytywną opinię inwestora i w jakie projekty zainwestuje Venture Capital?
Wysoka stopa zwrotu z inwestycji, innowacyjność projektu, dobra kadra zarządzająca przedsięwzięciem, a ponadto solidnie napisany biznes plan i plan finansowy to cechy, które powinny charakteryzować projekt zgłoszony do dofinansowania z Venture Capital.
Cechy projektu idealnego
Fundusze Venture Capital najczęściej inwestują w przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich powstawania. Mogą to być między innymi nowoczesne startupy, które poza tym nie mają wielu perspektyw pozyskania finansowania zewnętrznego.
Wśród cech, jakimi powinna charakteryzować się inwestycja spełniająca oczekiwania inwestora Venture Capital, wymienić należy:
- innowacyjność projektu,
- wysoką stopę zwrotu z inwestycji,
- zarządzanie projektu lub firmy przez doskonały, doświadczony zespół lub osoby posiadające ku temu stosowne kompetencje,
- wyjątkowość pomysłu,
- szczegółowy, dobrze zaplanowany projekt budżetowy,
- zaspokajanie potrzeb rynku,
- zagwarantowanie możliwości wyjścia z inwestycji w krótkiej perspektywie czasowej (kilku lat).
Takie czynniki mogą skłonić inwestora do dokonania inwestycji w dany projekt. Niewykluczone jednak, że jeden fundusz Venture Capital odrzuci przedsięwzięcie zgłoszone do dofinansowania, a inny zdecyduje się mu zaufać i powierzyć środki finansowe.
Zyski z inwestycji
Inwestorzy Venture Capital poszukują projektów, które w krótszej lub dłuższej perspektywie czasu mogłyby przynieść realne zyski. Zwrot z kapitału i jego skala często okazują się decydujące przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w dany projekt. Na ogół inwestorzy oczekują realnej stopy zwrotu z inwestycji na poziomie nie niższym niż 30 proc., a najlepiej, aby przedsiębiorca zapewniał zwrot w przedziale od 50 do nawet 100 proc. Im wyższe ryzyko podejmuje inwestor, dokonując inwestycji w dany projekt, tym wyższej zyskowności będzie oczekiwał.
Szansę na to, że fundusz VC zainteresuje się projektem, mają te przedsięwzięcia, w których pomysł na biznes jest rzeczywiście wyjątkowy i bardzo konkurencyjny. Może to być projekt oparty na innowacji. Inwestor powinien mieć też zapewnioną możliwość wyjścia z inwestycji za kilka lat, poprzez bezproblemową sprzedaż udziałów lub akcji w przedsiębiorstwie, przez rynek publiczny lub sprzedaż akcji inwestorowi branżowemu.