
Sezon rozliczeń podatkowych przypada na okres od początku danego roku do końca kwietnia. Jednak dotyczy on podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Inaczej rozliczają się podatnicy podatku CIT. Jak złożyć taką deklarację podatkową po raz pierwszy?
Podobnie jak w przypadku podatku PIT, także i przy podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy tego podatku muszą składać w urzędach skarbowych zeznania roczne o wysokości dochodu lub straty do końca marca następnego roku podatkowego.
Czym jest CIT?
Pod pojęciem CIT należy rozumieć podatek dochodowy od osób prawnych. Innymi słowy, taki podatek opłacają osoby prawne w danym roku podatkowym z tytułu swoich dochodów. Podstawą opodatkowania jest w rzeczy samej dochód, czyli różnica pomiędzy przychodem a kosztem jego uzyskania.
W Polsce obowiązują dwie stawki CIT:
- standardowa 19 proc.,
- obniżona 9 proc.
Z obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych korzystają mali podatnicy oraz firmy rozpoczynające działalność gospodarczą. Takie zasady obowiązują od 2019 roku. Z preferencyjnych składek korzystają przedsiębiorcy, u których wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 1,2 mln euro. Po przekroczeniu tego progu podatnik musi płacić zaliczkę na podatek o stawce podstawowej 19 proc.
Jak i kiedy rozliczać podatek CIT?
Podatnicy podatku CIT muszą rozliczyć się z fiskusem ze swoich dochodów na podstawie informacji z ksiąg rachunkowych. To podmioty, które przepisy zobowiązują do prowadzenia tzw. pełnej księgowości. Muszą rozliczyć podatek CIT do końca marca kolejnego roku podatkowego, a nie do końca kwietnia, jak ma to miejsce w przypadku podatku PIT.
Obowiązkiem podatników CIT jest opłacanie jedynie zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w terminie do 20 dnia każdego miesiąca.
Rozliczenie roczne CIT
Pierwszy CIT podatnicy złożą w urzędzie skarbowym do końca marca kolejnego roku podatkowego. W tym samym terminie muszą wpłacić należny fiskusowi podatek. Konieczne jest wysłanie lub złożenie do US sprawozdania na formularzu CIT-8 wraz z załącznikami:
- sprawozdaniem finansowym, tzw. z bilansem,
- rachunkiem wyników,
- informacją dodatkową.
Sprawozdanie finansowe osoby prawne sporządzają przy tym do końca marca nowego roku obrotowego. Następnie musi je zatwierdzić zarząd i walne zgromadzenie, po czym w ciągu 10 dni dokument musi trafić do US. Ponadto podatnik ma obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego w ciągu 6 miesięcy nowego roku obrotowego.