Niemożność odzyskania należności, często przeterminowanych powoduje, że firma może mieć poważne problemy, albo nawet stracić swoją płynność finansową. Można przeciwdziałać takim sytuacjom korzystając z usług windykacyjnych.
Istnieje konieczność przedstawienia na przykład przeterminowanych faktur w firmie windykacyjnej, aby możliwe było uruchomienie procedury windykacji należności - w formie pojedynczej czynności lub kompleksowego działania.
Na czym to polega?
Samodzielne odzyskiwanie długów przez przedsiębiorców może być długotrwałe i niekoniecznie skuteczne. Dlatego można skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się windykacją albo z oferty kancelarii prawnych.
Zlecając windykację konkretnych należności windykatorzy w pierwszej kolejności wymagają przedstawienia dokumentów potwierdzających fakt istnienia świadczenia. Może to być wystawiony rachunek czy faktura, które nie zostały dotychczas zapłacone przez klienta czy kontrahenta biznesowego, pomimo upływu wskazanego w nich terminu.
Po analizie sytuacji przez firmę windykacyjną zwykle decyduje się ona na podjęcie usługi windykacji w wybranej przez klienta opcji. Można wybrać windykację jednorazową, czyli dotyczącą pojedynczej czynności lub przeprowadzenie windykacji kompleksowej.
Warto wiedzieć
Windykacja pojedynczej czynności może dotyczyć np. złożenia przez firmę windykacyjną pozwu w sądzie o wystawienie sądowego nakazu zapłaty, przeprowadzenia windykacji terenowej, albo wysłania do nierzetelnego kontrahenta spóźniającego się z zapłatą należności wezwania do zapłaty.
Typy windykacji
Wybierając opcję windykacji kompleksowej, firma zlecająca takie działanie firmie windykacyjnej może obrać dwie drogi odzyskania długu:
- windykację polubowną,
- windykację sądowo-egzekucyjną.
Windykacja polubowna polega na nawiązaniu przez windykatorów kontaktu z dłużnikiem swojego klienta i wezwania go do zapłaty. Firma windykacyjna może wystosować do niego propozycję zawarcia ugody i negocjację jej warunków. Posługuje się dostępnymi metodami komunikacji, aby zmobilizować dłużnika do zapłaty bez konieczności oddawania sprawy w ręce sędziów i komorników.
Windykacja sądowo-egzekucyjna jest ostatecznością i może być podjęta przez firmę windykacyjną wówczas, gdy nie ma innych, polubownych sposobów na wyegzekwowanie należności klienta. W ramach tego rodzaju windykacji składa się pozew o zapłatę do sądy, a następnie wniosek do komornika sądowego. Firma windykacyjna lub kancelaria prawna, działające w imieniu firmy wierzyciela prowadzi całe postępowanie sądowe i egzekucyjne. Wspiera między innymi działania komornika, poszukując majątku dłużnika, z którego można by dokonać egzekucji długu.