
W 2018 roku nastąpiły poważne zmiany w zakresie zawierania umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz jej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Jak obecnie można założyć taką spółkę?
Umowa spółki z o.o. musi mieć formę aktu notarialnego. Wyjątkiem od reguły jest sytuacja, w której rejestracja spółki z o.o. odbywa się online, za pośrednictwem portalu S24.
Umowa notarialna
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga podpisania stosownej umowy. Od 1 marca 2019 roku konieczne jest rejestrowanie spółki z o.o. w trybie notarialnym. Umowa spółki musi być więc podpisywana w kancelarii notarialnej, a zdarza się, że spisany przez wspólników dokument ma pewne wady. Wówczas nie można wpisać spółki do rejestru. Jedyną drogą pozostaje zmiana umowa spółki, co również wymaga zachowania formy aktu notarialnego.
Niezbędne dokumenty do umowy
Akt notarialny obejmujący umowę spółki nie będzie wystarczający do jej zarejestrowania. Konieczne jest sporządzenie wniosku o rejestrację spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Do niego dołącza się z kolei takie dokumenty jak:
- uchwała wspólników o powołania zarządu - dodaje się ten dokument, jeśli nie ma uchwały w akcie notarialnym obejmującym umowę spółki,
- oświadczenie członków zarządu wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego,
- listę wspólników - wraz z liczbą przysługujących im udziałów i wartością nominalną udziałów,
- listę obejmującą nazwiska, imiona i adresy członków zarządu,
- dowód uiszczenia opłaty sądowej,
- dowód uiszczenia opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym,
- oświadczenie o wyrażeniu zgody członków zarządu na objęcie funkcji w zarządzie,
- oświadczenie członków zarządu o adresach do doręczeń,
- listę obejmującą nazwisko i imię oraz adres do doręczeń albo firmę lub nazwę i siedzibę członków organów lub osób uprawnionych do powołania zarządu.
Kiedy wspólnicy zgromadzą taki plik dokumentów, skutecznie złożą wniosek o rejestrację swojej spółki z o.o.
Rejestracja online
Od niedawna spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można już zarejestrować w sposób uproszczony - tzw. S24, przez internet. Co ciekawe, w takim wypadku zawarcie umowy spółki nie będzie wymagało formy aktu notarialnego.
Po wypełnieniu elektronicznego wniosku na portalu S24 zostanie on rozpatrzony przez wydział Krajowego Rejestru Sądowego w dni robocze, w godzinach pracy sądów. Sąd rejestrowy powinien rozpatrzyć wniosek o wpis złożony online w terminie zaledwie jednego dnia od daty jego wpływu. Umowa spółki z o.o. musi być zawarta według określonego wzorca, dostępnego w portalu.