
Przedsiębiorca ma możliwość zatrudnienia w swojej firmie dowolne osoby, również ze swojej rodziny czy z kręgu znajomych. Jak jednak z perspektywy obowiązującego prawa wygląda kwestia zatrudnienia żony w firmie męża, na podstawie umowy o pracę? Czy jest to rozwiązanie opłacalne?
Obecnie przepisy wskazują, że można bez problemu zatrudnić na podstawie umowy o pracę żonę w firmie męża i wypłacać jej na tej podstawie wynagrodzenie, ale nie będzie ono mogło być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.
Bez kosztów podatkowych
Przy prowadzeniu działalności gospodarczej i rozliczaniu się z fiskusem z tego tytułu na podstawie skali podatkowej lub podatku liniowego, wypracowany przychód przedsiębiorca pomniejsza o koszty jego uzyskania, dzięki czemu zmniejsza podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Do grupy kosztów podatkowych, zgodnie z ustawą o PIT, zalicza się wynagrodzenie za pracę dla pracowników - zarówno przy zatrudnieniu podwładnych na podstawie umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej. Natomiast art. 23 ust. 1 pkt 10 tej samej ustawy wskazuje, że wynagrodzenie za pracę własną przedsiębiorcy, współmałżonka lub małoletnich dzieci nie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zakaz ten obejmuje umowę o pracę i umowy cywilnoprawne. W praktyce zatem płacone wynagrodzenie żonie zatrudnionej w firmie męża jest opodatkowane - należy je wykazać jako przychód w rozliczeniu PIT, ale nie będzie stanowiło źródła kosztów dla przedsiębiorcy.
Składki ZUS obowiązkowe
Dodatkowym kosztem ponoszonym przez męża zatrudniającego w swojej firmie małżonkę lub małoletnie dzieci jest konieczność opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W przypadku umowy o pracę nie są one wyliczane proporcjonalnie jak u pozostałych pracowników, ale ryczałtowo. W takiej samej wysokości jak w przypadku składek u samego przedsiębiorcy.
Planowane zmiany
Trwają prace nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Między innymi rządzący chcą zmienić brzmienie przywołanego przepisu art. 23 ust. 1 pkt 10. Po modyfikacjach niewykluczone, że ograniczenie w zaliczeniu wynagrodzenia do kosztów będzie dotyczyło wyłącznie pracy własnej podatnika, dzięki czemu doprowadzi to do zwiększenia opłacalności zatrudniania współmałżonka w firmie męża czy żony.
Wtedy kosztem uzyskania przychodu będzie wynagrodzenie małżonka i małoletnich dzieci zatrudnionych w przedsiębiorstwie. Musi jednak istnieć ścisły związek pomiędzy wynagrodzeniem takiej osoby a uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej.