
Prace sezonowe w rolnictwie, sadownictwie, jak również w gastronomii czy w hotelarstwie często wykonywane są przez pracowników z zagranicy. Jak pracodawca może zatrudnić cudzoziemców do wykonywania prac sezonowych?
Przy zatrudnianiu cudzoziemców do prac sezonowych konieczne jest wcześniejsze wnioskowanie przez pracodawcę do PUP o wydanie zezwolenia na pracę sezonową.
Podstawa prawna pracy cudzoziemców
Zatrudnianie pracowników w Polsce odbywa się z wykorzystaniem umów o pracę lub umów cywilnoprawnych. Wówczas podstawą prawną regulującą ich umowy są Kodeks pracy i Kodeks cywilny. Inaczej jest w przypadku pracy sezonowej wykonywanej przez pracowników z zagranicy. Dotyczy ich znowelizowana 1 stycznia 2018 roku ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jej przepisy są wiążące dla pracodawców, którzy chcieliby zaangażować pracowników sezonowych będących obcokrajowcami.
Czym jest praca sezonowa?
W świetle przywołanej ustawy praca sezonowa definiowana jest jako wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Jednocześnie realizowana jest w ramach działalności uznanych za sezonowe określonych w rozporządzeniu wykonawczym (Dz. U. 18.1749) Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podklas działalności według klasyfikacji PKD. Między innymi będą to takie sektory jak:
- rolnictwo,
- ogrodnictwo,
- turystyka.
W tych branżach zaangażowanie do pracy cudzoziemców wymaga pozyskania uprzednio przez pracodawcę odpowiedniego zezwolenia.
Jak wnioskować o zezwolenie na pracę sezonową cudzoziemca?
Pracodawca, który np. przy zbiorze truskawek zechce zatrudnić pracowników z Ukrainy, musi najpierw postarać się o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca. To inaczej zezwolenie typu S, które wydawane jest wyłącznie na wniosek podmiotu, jaki powierza wykonywanie pracy cudzoziemcowi. Wniosek składa się w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce zamieszkania, a decyzję o udzieleniu zezwolenia typu S wydaje starosta.
We wniosku pracodawca powinien określić:
- Oferowane cudzoziemcowi wynagrodzenie za pracę sezonową – nie może być ono niższe od wynagrodzenia pracowników wykonujących w tym samym wymiarze czasu pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.
- Wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu czy w miesiącu.
- Rodzaj umowy będącej podstawą wykonywania pracy.
- Okres ważności zezwolenia.
Konieczne jest przy tym uiszczenie opłaty za złożenie wniosku w wysokości 30 zł.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemców należy dołączyć wynik testu pracy, czyli informację starosty o braku możliwości zaspokojenia przez pracodawcę potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla zatrudniającego. Dotyczy to jednak tylko tych pracowników – cudzoziemców, którzy pochodzą z innych krajów niż Armenia, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja lub Ukraina.
Zawsze wydane zezwolenie na pracę cudzoziemca dotyczy określonej osoby, a w jego treści wskazany jest pracodawca, najniższe wynagrodzenie cudzoziemca, wymiar czasu pracy, rodzaj umowy i okres ważności zezwolenia. Co ciekawe, pracownik może na podstawie tego zezwolenia wykonywać u danego zatrudniającego każdą pracę sezonową, a nie jedynie tę wskazaną w dokumencie.