W wewnętrznej sieci informatycznej w firmie można przechowywać i wymieniać wiele cennych danych, dotyczących spraw finansowych w firmie czy najnowszych projektów.
Sieć Wi-Fi w firmie ułatwia komunikowanie się ze wszystkimi pracownikami i wymianę danych cyfrowych. Musi być ona jednak odpowiednio zabezpieczona, aby poufne dane nie dostały się w ręce osób niepowołanych.
Należy zadbać, aby sieć Wi-Fi była w należyty sposób zabezpieczona, bowiem w przeciwnym wypadku poufne dane firmowe mogą zostać przechwycone przez nieupoważnione do tego osoby trzecie.
Bezpieczeństwo przesyłanych danych
Lepiej zapobiegać niż leczyć - powiedział Hipokrates.
Jeżeli profilaktyka w Twoim życiu zajmuje ważne miejsce, profilaktycznie zadbaj o własną historię kredytową. Sprawdź swój BIK »
Zabezpieczenie sieci Wi-Fi istniejącej w firmie powinno być priorytetem dla przedsiębiorcy, ponieważ pozostawiając sieć internetową niezabezpieczoną narażamy się na ryzyko włamania do niej. Bezpieczeństwo przesyłanych danych w takim przypadku zostanie naruszone. Poza tym, jeśli sieć nie będzie zabezpieczona, w praktyce stanie się dostępna dla każdego, kto znajdzie się w jej zasięgu z urządzeniem komputerowym czy smartfonem lub tabletem. Łącząc się z siecią niepożądani użytkownicy zdecydowanie obniżą prędkość Internetu w przedsiębiorstwie.
Prawidłowe zabezpieczenie sieci Wi-Fi
Podstawowym zabezpieczeniem dla sieci internetowej w przedsiębiorstwie będzie ustalenie silnego hasła.
W pierwszej kolejności należy też wybrać rodzaj szyfrowania.
Nawet bowiem jeśli wybierzemy silne hasło, ale z szyfrowaniem sieci WEP, możemy być pewni, że zdolny informatyk złamie takie zabezpieczenie w krótkim czasie. Najlepiej wybrać szyfrowanie WPA2, a ten tryb szyfrowania wymusza użycia co najmniej 8-znakowego hasła. Im dłuższe hasło, tym większe bezpieczeństwo sieci Wi-Fi. Najlepiej wygenerować hasło 8-znakowe, zawierające małe i duże litery oraz co najmniej jedną cyfrę. Hasło to nie powinno być wyrazem, jaki można znaleźć w słowniku. Nic nieznaczące hasła trudniej złamać.
Oprócz nadania właściwego hasła dla sieci Wi-Fi w przedsiębiorstwie, warto zmienić domyślą nazwę sieci, aby utrudnić hakerom życie.
Następnie należy ustanowić hasło i login do routera. Zasadniczo, fabryczne ustawienia są przewidywalne i dla włamywacza nie są przeszkodą. Jeśli włamywacz dostanie się do panelu sterowania routera, będzie mógł zmienić wszystkie ustawienia sieciowe, z hasłem włącznie, przechwytując przy okazji dane ze wszystkich komputerów podłączonych do sieci.
Dla utrudnienia niepożądanego podłączenia osób trzecich do sieci Wi-Fi w przedsiębiorstwie, warto zadbać o optymalny jej zasięg. Nie powinien on wykraczać poza budynek firmy.