
Wiele różnych instytucji krajowych i unijnych pozwala beneficjentom spełniającym określone wymagania sięgnąć po dofinansowanie. Przyznane pieniądze muszą być wydatkowane zgodnie z przeznaczeniem. Kwoty dofinansowania mogą sięgać wielu milionów złotych. Jest więc o co zabiegać. Co jednak powinna zrobić osoba, której wniosek o dofinansowanie został odrzucony?
Odwołanie od negatywnej decyzji w sprawie przyznania dofinansowania jest możliwe poprzez wniesienie protestu do instytucji zarządzającej programem. Jeśli to nie przyniesie odpowiednich skutków, pozostaje skarga do WSA, a ostatecznie do NSA.
Podstawa prawna odwołania
Zanim zaczniemy odwoływać się od decyzji o odrzuceniu naszego wniosku o dofinansowanie, powinniśmy sięgnąć do podstawy prawnej konkursu, w którym braliśmy udział. Zasadniczo podstawą prawną do ogłaszania konkursów, naboru wniosków o dofinansowanie czy kwalifikowania beneficjentów oraz do ewentualnego odwoływania się od niekorzystnej oceny wniosków jest ustawa z dnia 11 lipca 2014 roku o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020. Korzysta się przy tym również i z innych rozporządzeń lub dyrektyw unijnych, jeśli dofinansowanie w całości lub częściowo pochodzi ze środków Unii Europejskiej.
Instytucja organizująca dany konkurs formułuje także swój własny regulamin, na podstawie ustawy o zasadach realizacji programów, w których są określone wytyczne w kwestii odwoływania się od decyzji odmownych przy udzielaniu dofinansowania.
Kiedy wnioskodawca może wnieść protest?
Odrzucenie wniosku o dofinansowanie nie musi być ostatecznym zakończeniem planów pozyskania pieniędzy z danej instytucji na realizację swoich planów. Po otrzymaniu negatywnej oceny - formalnej lub merytorycznej wniosku o dofinansowanie, wnioskodawca może wnieść protest w celu ponownego sprawdzenia złożonego wniosku w zakresie spełnienia kryteriów wyboru projektów.
Nie można złożyć protestu, jeśli negatywna ocena wniosku wynika z tego, że kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w konkursie albo w ramach rundy konkursu nie wystarczy na wybranie projektu do dofinansowania. Nie może być to jedyna przesłanka do wniesienia protestu, ale można ją wykorzystać, jeśli dana osoba chce zweryfikować inne okoliczności odrzucenia wniosku.
Termin na wniesienie protestu wynosi 14 dni od daty otrzymania pisemnej informacji o negatywnej ocenie wniosku, również w formie pisemnej.
Jak napisać protest?
Wystarczy proste pismo, w którym wnioskodawca wystosuje protest. Należy w nim wskazać:
- oznaczenie instytucji właściwej do rozpatrzenia protestu,
- oznaczenie wnioskodawcy,
- numer wniosku o dofinansowanie projektu,
- wskazanie kryteriów wyboru projektów wraz z uzasadnieniem, w przypadku których wnioskodawca nie zgadza się z negatywną oceną wraz z uzasadnieniem,
- wskazanie zarzutów dotyczących procedury oceny wniosku, jeśli zdaniem wnioskodawcy w tym przypadku miały miejsca naruszenia,
- podpis wnioskodawcy lub osoby upoważnionej do jego reprezentowania, wraz z załączeniem oryginału lub kopii dokumentu poświadczającego umocowanie takiej osoby do reprezentowania wnioskodawcy.
Niekompletny protest musi zostać uzupełniony o brakujące elementy. Wnioskodawca jest wzywany do tego w terminie 7 dni od doręczenia wezwania. Protest musi być rozpoznany przez instytucję zarządzającą lub pośredniczącą, jeśli taka została ustanowiona dla danego programu, w ciągu maksymalnie 21 dni, licząc od dnia otrzymania protestu.
Przy uwzględnieniu protestu, właściwa instytucja może:
- skierować projekt do właściwego etapu oceny albo dokonać aktualizacji listy projektów, które kwalifikują się do kolejnego etapu konkursu,
- przekazać sprawę instytucji, która dokonała zaskarżającej oceny, w celu ponownego rozpatrzenia.
Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
Jeśli złożony protest nie przyniesie oczekiwanych skutków i nie zostanie uwzględniony, wnioskodawca może jeszcze złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, właściwego ze względu na siedzibę skarżącego. Ma na to 14 dni od daty doręczenia pisemnej, negatywnej odpowiedzi na protest. Należy też wnieść na konto sądu opłatę w wysokości 200 zł. WSA ma 30 dni od dnia wniesienia skargi na jej rozpoznanie. Może ją uwzględnić, oddalić lub umorzyć postępowanie w sprawie, jeśli jest ono bezprzedmiotowe.
Ostatecznie można złożyć po negatywnym rozstrzygnięciu skargi przez WSA skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, w ciągu 14 dni od doręczenia wyroku WSA.