Nierzadko można się spotkać z sytuacją, kiedy podmiot zagraniczny uchyla się od zapłaty. Nie należy jednak przyjmować, że kwota, którą jest nam winny, przepadła.
Szansą na wyegzekwowanie swoich roszczeń jest Europejski Nakaz Zapłaty
Europejski Nakaz Zapłaty ma na celu uproszczenie, przyspieszenie oraz ograniczenie kosztów procesów sądowych w sprawach transgranicznych, dotyczących bezspornych roszczeń pieniężnych.
Postępowanie w ramach Europejskiego Nakazu Zapłaty nie znajdzie zastosowania do spraw dotyczących np.:
- praw majątkowych powstałych na gruncie stosunków małżeńskich
- upadłości czy postępowań związanych z likwidacją niewypłacalnych spółek
- roszczeń wynikających z zobowiązań pozaumownych, z pewnymi wyjątkami
- spraw skarbowych, celnych lub administracyjnych
Wskazaną procedurę można stosować w ramach państw członkowskich Unii Europejskiej, za wyjątkiem Danii.
Czym jest transgraniczność sprawy?
Przesłanką skorzystania z instytucji europejskiego nakazu zapłaty jest ustalenie, że przynajmniej jedna ze stron ma miejsce zamieszkania lub miejsce stałego pobytu w państwie członkowskim UE innym niż państwo członkowskie sądu rozpoznającego sprawę.
Postępowanie w sprawie wydania ENZ jest rygorystyczne, odbywa się w dużej mierze poprzez składanie stosownych pism w ramach ogólnodostępnych formularzy. Bardzo istotnym jest ustalenie właściwości sądu i prawa, jakie będzie miało zastosowanie w konkretnej sprawie. W związku z współpracą polskich spółek z zagranicznymi kontrahentami warto się zabezpieczyć przed ewentualnym sporem i w ramach umowy określić te okoliczności, by ułatwić sobie w przyszłości egzekucję roszczeń.